Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oficjalnie emotikony kończą 38 lat, ale historia tych znaczków jest dłuższa

Facebook Twitter

Pierwszy raz znaczek z uśmiechniętą buźką został użyty 19 września 1982 roku o godz. 11:44. Od tego momentu komunikowanie się pomiędzy ludźmi przeszło istną rewolucję, a dziś nie wyobrażamy sobie wymiany zdań bez znaków określających emocje. Sam pomysł typograficznych emotikonów ma o wiele dłuższą historię i sięga końca XIX wieku.

Fot. MabelAmber / pixabay.com

Amerykański magazyn satyryczny Puck

Pomysł typograficznych emotikonów złożonych ze znaków przestankowych pojawił się po raz pierwszy 30 marca 1881 w satyrycznym magazynie Puck. W tekście zaproponowano wprowadzenie buziek złożonych ze znaków jako ostateczny koniec satyry.

E-mail amerykańskiego naukowca

19 września 1982 roku o godzinie 11:44 amerykański wykładowca Scott Fahlman z pittsburgskiego Uniwersytetu Carnegie Mellon wysłał maila o następującej treści:

19-Sep-82 11:44 Scott E Fahlman :-)
From: Scott E Fahlman <Fahlman at Cmu-20c>

I propose that the following character sequence for joke markers:

: -)

Read it sideways. Actually, it is probably more economical to mark
things that are NOT jokes, given current trends. For this, use

: -(

Ten moment uznawany jest za oficjalne pojawienie się emotikon w świecie internetu, telefonii komórkowej i w komunikowaniu się pomiędzy ludźmi. Emotikony zostały szybko zastąpione przez emoji, czyli ich graficzne odpowiedniki, które trafiły do standardu Unicode. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez nich.

Psychologia emoji

Na temat emotikon i emoji powstają liczne badania i ekspertyzy. Te graficzne znaczki zmieniły także świat nauki. Nad ich fenomenem zastanawiają się m. in specjaliści od emocji:

Emotikony poszerzyły zakres emocji, które wyrażają. Po drugie: doprecyzowały to, czyli można się uśmiechnąć szerzej, można się uśmiechnąć półgębkiem, a też zagarnęły coraz szersze obszary semantyczne, czyli one już nie tylko znaczą emocje, ale też rozmaite czynności, stany. Mówi się o tym, że we współczesnych kulturach w ogóle mamy do czynienia z ekspansją wizualności, ludzie wolą oglądać niż pisać

-mówi Karina Stasiuk-Krajewska z katedry dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu.

Niektórzy naukowcy twierdzą, że  dobór wybranych „emotek” wpływa na relację z innymi osobami w pracy i w życiu prywatnym.

Krytyka

Niektórzy naukowcy i publicyści uważają, że powrót do języka ikon, jakim posługiwali się ludzie pierwotni i cywilizacje sprzed lat, cofa ludzkość i jest poważnym krokiem wstecz w ewolucji języka i społeczeństwa. Badacze zwracają uwagę na alfabet, jako zdobycz człowieka i możliwości komunikacyjne, jakie ze sobą niesie. Uważają, że bez alfabetu nie zaszlibyśmy tak daleko np. w technologii.

Ciekawostki

  • O emotikonach myślał już rosyjski pisarz Vladimir Nabokov:

Często myślę, że powinien istnieć specjalny znak typograficzny uśmiechu. Jakiś rodzaj wklęsłego znaku, albo leżącego na wznak nawiasu, który można by użyć zamiast wielu odpowiedzi na wiele pytań.

  • Papież Franciszek otrzymał własny zestaw emotikon. Popemoji zawiera 52 „naklejki”, pomysłodawcą był popularny, katolicki serwis Aleteia.org.
  • Miley Cyrus opisała w jednej wiadomości całą swoją karierę korzystając z 57 emoji.
  • Kaomoji- to emotikony powstałe w Japonii. Do ich tworzenia wykorzystywane są znaki kanji, katakany i hiragany.
  • Słowem roku 2015, według słownika Oxford Dictionaries, zostało „emoji”.
  • Najbardziej popularnymi emoji są „łzy radości” i „czerwone serce”.
  • Emojipedia to witryna referencyjna emoji, która dokumentuje znaczenie i powszechne użycie znaków emoji w standardzie Unicode. Emojipedia publikuje również artykuły i zapewnia narzędzia do śledzenia nowych znaków emoji, zmian w projekcie i trendów użytkowania.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj