Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ogromne podwyżki cen biletów. Szczurek: „Dotacja na linie autobusowe jest źle przydzielana”

Facebook Twitter

Powracamy do informacji o podwyżkach cen biletów i cięciu kursów na Śląsku Cieszyńskim. Przypomnijmy, cieszyńskie starostwo poinformowało, że w związku z brakiem dotacji na lokalne kursy autobusowe, operatorzy średnio o 24% dźwigają ceny biletów autobusowych.

Z powodu nieotrzymania wsparcia z województwa, cięciu ulegną również kursy na niektórych odcinkach. Starosta powiatu cieszyńskiego Mieczysław Szczurek przyznaje, że od dwóch lat powiat składał wnioski o dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

To program, który umożliwiał znacznie poszerzenie oferty i rozwinięcie linii tam, gdzie ich wcześniej nie było. Gdzie przez wiele lat było tzw. wyłączenie komunikacyjne

– mówi Szczurek. Dlaczego powiat nie otrzymał wsparcia na bieżący rok?

Mieczysław Szczurek: W tym roku zostało złożonych tak dużo wniosków, że powiat cieszyński po prostu nie dostał pieniędzy. I trudno tutaj mówić o jakiś niesprzyjających okolicznościach, bo wniosek był złożony prawidłowo, wniosek był dobrze napisany, o czym świadczy fakt, że znaleźliśmy się na liście rezerwowej. Natomiast zasady tego przyznawania środków są niestety takie, że daje się całą wnioskowaną kwotę kolejności punktacji złożonych wniosków. To sprawia, że my możemy dostać, będąc na liście rezerwowej dopiero wtedy, kiedy inni tego nie wykorzystają.

Zdaniem Szczurka, dotacja jest źle rozdzielana. Jeśli wniosków złożono na 60 milionów zł., a środków było 50, można było proporcjonalnie uszczuplić dotacje, ale otrzymaliby wszyscy – mówi starosta.

Mieczysław Szczurek: Kiedy pytaliśmy o to służby wojewody, uzyskaliśmy odpowiedź, że niestety takiej możliwości nie ma, trzeba przydzielać całe kwoty. Ten cały ciąg wydarzeń sprawił właśnie to, że w tym roku pieniędzy na komunikację będzie znacznie mniej, czy bardzo znacznie mniej. To wymusza niestety tak drastyczne rozwiązania. Ilość planowanych kilometrów zmalała z 3900 tysięcy do 2700 tys. To, co najbardziej boleśnie odczują mieszkańcy, pasażerowie to podwyżka cen biletów. Kiedy zakładaliśmy dopłaty z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych, to zakładaliśmy równocześnie, że żadnych podwyżek cen biletów nie będzie.

Brak wsparcia z funduszy, którym dzieli wojewoda, wymusiła znaczne podwyżki. Szczurek nie ukrywa, że ta sytuacja jest bardzo trudna -.

Nie po to przez ostatnie dwa lata rozwijaliśmy komunikację autobusową, żeby je teraz ograniczać.

I jak zaznacza –

Naszym priorytetem były kursy szkolne.

Mieczysław Szczurek: Gdzie dojazd młodzieży do szkół musi być naprawdę najważniejszą sprawą, bo o ile jeszcze osoby dorosłe są w stanie dojechać, przynajmniej w niektórych przypadkach, samochodem, to młodzież jest skazana na tę komunikację. To naprawdę musi być najważniejsza rzecz, żeby dojechali do szkół.

Jak się okazuje, wsparcia nie otrzymały także wnioski powiatów wodzisławskiego, żywieckiego oraz kłobuckiego. Do tematu powrócimy.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj