Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ogromne zainteresowanie boreliozą

Facebook Twitter

Zainteresowanie darmowymi badaniami na wykrycie boreliozy przeszło najśmielsze oczekiwania organizatorów. Pracownicy Starostwa Powiatowego w Rybniku przyznają, że w ciągu zaledwie kilku dni musieli zamknąć listę liczącą 600 miejsc.

To pierwszy program profilaktyki realizowany w powiecie rybnickim. Mówi Sonia Fojcik z Referatu Funduszy Zewnętrznych w rybnickim starostwie:

Pełen sukces. Mieliśmy 600 miejsc przygotowanych dla mieszkańców powiatu rybnickiego, okazało się, że zainteresowanie jest dużo, dużo większe. To jest pierwszy rok realizacji tego programu, więc tyle spróbowaliśmy na początek, czy będzie odzew ze strony mieszkańców, czy będą chcieli z tych badań skorzystać.

Skąd tak ogromne zainteresowanie? Sonia Fojcik uważa że to efekt drogich badań w całości finansowanych przez powiat:

Są to badania dosyć kosztowne. Koszt jednostkowy takiego badania to jest około 200-300 zł. My to refundujemy, czyli w zasadzie finansujemy w całości. Komplet tego badania, łącznie z tym, że jest pierwsze badanie, które weryfikuje. Jeśli okaże się, że wynik jest dodatni, bądź wątpliwy, potwierdzamy kolejnym badaniem, za które też płacimy. Jest już kompleksowa diagnoza w tym temacie, czy jest borelioza, czy nie ma boreliozy. To jest teraz dość popularna choroba, wszyscy lekarze zalecają robić testy, bo może się okazać, że leczymy się na choroby, które nam nie dolegają, a przyczyną jest nigdy nie zdiagnozowana borelioza.

Z programu mogli skorzystać tylko mieszkańcy pięciu gmin powiatu rybnickiego, w którym mieszka 77 tysięcy osób. Za badania powiat zapłaci 98 tysięcy złotych.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022