Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ogromne zainteresowanie dodatkami węglowymi. Wnioski można już składać w Żorach

Facebook Twitter

Już ponad 60 osób zgłosiło się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żorach po dodatek węglowy. Od wczoraj (17.08.) miasto jako jedno z pierwszych w regionie rozpoczęło wydawanie wniosków, dzięki którym ogrzewający domy węglem mają otrzymać 3 tysięcy złotych.

mops żory

Na miejscu był Arkadiusz Żabka, który rozmawiał z mieszkańcami Żor. Ci przyznają że dobrze że jest dopłata na węgiel, szkoda jednego że są problemy z jego zakupem:

Agnieszka Krzak kierownik działu świadczeń rodzinnych w żorskim MOPS-ie przyznaje, że spodziewała się sporego zainteresowania mieszkańców dopłatą do węgla. Jak mówi – złożenie wniosku drogą elektroniczną czy pocztą jest trudniejsze. Dlatego też mieszkańcy wybierają tradycyjną formę:

Agnieszka Krzak: Spodziewaliśmy się, że będą przychodzić, kolejka jest duża. Żeby płynniej odbywała się obsługa, wydajemy wniosek, część wniosków jest pustych, można pobrać wniosek, nie stać w kolejce, wypełnić w domu.

Radio 90: To jest ta droga tradycyjna, papierowa. Ludzie chyba tak najchętniej korzystają.

Agnieszka Krzak: Zgadza się. Forma elektroniczna nie jest łatwa. Dużo łatwiej jest przez bankowość elektroniczną, ale jeżeli jest tylko ePUAP to zainteresowanie jest znikome.

Żorski MOPS szacuje, że wnioski takie złoży ponad 2500 tysiąca osób

Obsługą zajmują się pracownicy działu świadczeń rodzinnych. Póki co nie ma dodatkowych osób zatrudnionych do obsługi dodatku węglowego:

Agnieszka Krzak: Będziemy mieli część dodatkowych pracowników, jednak w głównej mierze będą wykonywali zadania pracownicy dotychczasowi. Czy kosztem swojej pracy? To okaże się w praktyce. Mam nadzieję, że nie będzie to kosztem podstawowej pracy. Jeżeli będzie taka potrzeba, będziemy poszukiwać osób, które nas wspomogą.

Radio 90: Kiedy będą pieniądze?

Agnieszka Krzak: Nie odpowiem na to pytanie, bo nie będą wcześniej niż my dostaniemy je ze Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Z samej ustawy wynika, że świadczenie powinno być wypłacone do 30 dni od złożenia wniosku.

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, w których główne źródło ogrzewania jest zasilane węglem, brykietem lub peletem. Ale muszą one zawierać co najmniej 85% węgla kamiennego. Większość samorządów w regionie będzie przyjmowała papierowe wnioski dopiero od najbliższego poniedziałku (22.08.). Choć można je już składać drogą elektroniczną czy pocztową. Realizacją świadczeń mają zajmować się ośrodki pomocy społecznej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj