Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ogrzewalnia w Raciborzu ruszy w… marcu

Facebook Twitter

Ogrzewalnia dla bezdomnych w Raciborzu już praktycznie gotowa. Otwarcie? W marcu. To ogromny poślizg przy inwestycji, którą przypomnijmy, planowano oddać do użytku 20 grudnia.

Fot. pixabay.com

W zimowe dni miała służyć potrzebującym, ale wykonawca nie dotrzymał terminu. Budynek kontenerowy postawił dwa miesiące później, niż zakładała to umowa. Najważniejsze, że obiekt już stoi- mówi Radiu 90 rzecznik Urzędu Miasta w Raciborzu, Lucyna Siwek:

W tej chwili jesteśmy w trakcie procedur odbioru budynku od wykonawcy. Budynek już fizycznie stoi i jest zgodny z założeniami tej ogrzewalni, to jest budynek taki kontenerowy, w którym znajduje się pomieszczenie dla osób bezdomnych o powierzchni 30 m2, przewidziany jest dla 25 osób. Jest również pomieszczenie biurowe, są toalety, osobna dla mężczyzn i osobna dla kobiet, jest prysznic, pisuar. Oczywiście te pomieszczenia są ogrzewane. Po podpisaniu protokołu końcowego wystąpimy z pozwoleniem na użytkowanie. Ogrzewalnia ruszy w marcu.

Kontener stoi przy ulicy Wiejskiej 18a. Jeżeli nie zmieni się pogoda, tak naprawdę będzie służył potrzebującym dopiero kolejnej zimy:

Zgadza się- marzec można powiedzieć to koniec zimy, natomiast najważniejsza rzecz warta podkreślenia jest taka, że te osoby ani przez chwilę nie pozostały bez pomocy. Mimo że nie udało się uruchomić ogrzewalni, to te osoby potrzebujące były obejmowane pomocą schroniska dla osób bezdomnych, no i jak dotąd nie było takiej sytuacji, aby tych miejsc kiedykolwiek zabrakło, a przypomnę, że schronisko to jest taka najlepsza forma ochrony i pomocy osobom bezdomnym, także tam do dyspozycji jest dużo szersza oferta niż w ogrzewalni.

Dodajmy, że miasto ogłosiło przetarg na prowadzenie ogrzewalni. Zgłosiły się do niego dwie firmy, pod koniec lutego zostanie wybrana w konkursie jedna z nich. Ogrzewalnię będzie prowadziła do końca marca, później zostanie ona zamknięta do kolejnej zimy. Obiekt kosztował 390 tysięcy złotych, które na jego powstanie w całości wyłożyło miasto. Wiadomo jednak, że zapłaci mniej, bo na wykonawcę w związku z opóźnieniami zostaną nałożone kary.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 maja 2021