Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

OKD będzie wręczać wypowiedzenia. Co z Polakami zatrudnionymi w czeskich kopalniach?

Facebook Twitter

Pierwsze zwolnienia od stycznia 2021 roku. Czeska spółka górnicza OKD będzie wręczać wypowiedzenia. Do marca przyszłego roku pracę straci około 2 tysięcy osób, w kolejnych miesiącach zwolnienia obejmą grupę blisko 4 tysięcy pracowników. Co z Polakami zatrudnionymi w czeskich kopalniach?

Chodzi o prawie półtora tysiąca Polaków zatrudnionych w kopalniach Ostrawsko-Karwińskich. Są zatrudnieni w firmach zewnętrznych, dlatego póki co nie powinni stracić pracy. Przynajmniej nie w 2021 roku. Prawdopodobnie zostaną przeniesieni do kopalni w Karwinie, która ma wydobywać węgiel do końca 2022 roku. Ostateczne decyzje jednak wciąż nie zapadły.

Z kolei górnicy z OKD zostaną przeniesieni do państwowego przedsiębiorstwa Diamo. Znajdzie ono dla nich pracę lub wręczy wypowiedzenia. Spółka OKD to jedyny producent węgla kamiennego w Czechach, podobnie jak polskie spółki górnicze boryka się z trudną sytuacją finansową, na którą wpływ ma trwająca pandemia koronawirusa i niskie ceny węgla.

Przypomnijmy, że zwolnienia zapowiedziała również Polska Grupa Górnicza. Pracę ma stracić 360 pracowników, którzy nabyli już prawa emerytalne.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 23 lipca 2024