Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Około 13 tysięcy starych pieców do wymiany w Rybniku

Facebook Twitter

Rybniczanie zegar tyka, czas na wymianę pieców biegnie nieubłaganie. Z końcem przyszłego roku mija czas na pożegnanie się z kopciuchem. "Mimo, że Rybnik jest liderem spośród gmin, w których mieszkańcy starają o dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze", to jak szacują rybniccy urzędnicy do wymiany pozostało w mieście około 13 tysięcy pieców"- mówiliśmy w programie "Czas na Twoją Miejscowość".

park kulturowy
Czy park kulturowy powstanie w Rybniku? Właśnie rozpoczynają się konsultacje

Mówi Bartłomiej Kozieł z Urzędu Miasta Rybnika:

Zinwentaryzowaliśmy ile mamy budynków jednorodzinnych w mieście, ile budynków wymaga interwencji w zakresie poprawy efektywności energetycznej. To 18500 budynków jednorodzinnych, około 14500 budynków wymaga interwencji. w 2019 roku podejrzewam, że kolejne kilkaset, czy nawet ponad 1500 zostało wymienionych, także można powiedzieć, że dziś zostało ich 13000. Jesteśmy liderem jeżeli chodzi o wdrażanie rozwiązań związanych z poprawą jakości powietrza. Zdecydowanie najwięcej mieszkańców Rybnika w ciągu 2019 roku skorzystało z programu czyste powietrze min. dzięki działaniom miasta, była szeroka akcja informacyjna. Mamy punkt na kampusie, gdzie za darmo pomagamy mieszkańcom miasta.

W połowie maja zmieniono zasady starania się o środki w ramach programu „Czyste Powietrze”. Jest łatwiej – przyznaje Bartłomiej Kozieł z Urzędu Miasta Rybnika:

W tej chwili wprowadzono w zasadzie jedną grupę, czyli wszystkie osoby, które mają roczne dochody do 100 tysięcy złotych, otrzymują dotacje na tych samych zasadach. Jest duże uproszczenie, nie trzeba wyliczać, kto jest członkiem gospodarstwa domowego, co powodowało duże zamieszanie, jest prościej. Wydaje mi się, że ten program teraz jest przyjaźniejszy. Wypełnienie i rozpatrywanie wniosku jest dużo szybsze. Najwięcej zależy od woli mieszkańców, jeżeli oni nie będą przekonani co do tego, że trzeba te źródła wymieniać, to nawet najbardziej atrakcyjny program ich do tego ie zmusi.

Przykład idzie z góry. Dlatego też w Rybniku między innymi na osiedlu w Boguszowicach i Niedobczycach trwa wymiana źródeł ogrzewania i termomodernizacja budynków komunalnych:

Realizujemy teraz 5 dużych projektów, głównie w Boguszowicach i Niedobczycach. Tutaj mamy na najbliższe 2-3 lata sporo pracy. Budynki będą kompleksowo termomodernizowane, wszystkie źródła węglowe oparte głównie o piece kaflowe, będą w tych budynkach likwidowane. Zamiast tego, podłączenie do sieci ciepłowniczej lub sieć gazowa i wielofunkcyjny piec kondensacyjny gazowy, który będzie obsługiwał centralne ogrzewanie i ciepłą wodę.

Piece kaflowe w rybnickich budynkach komunalnych mają zniknąć do 2022 roku.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024