Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Okrągły stół w sprawie szpitala. Co mówią uczestnicy? Mamy pierwsze głosy

Facebook Twitter

"Skończmy z tą propagandą nienawiści"- mówił tuż przed rozpoczęciem obrad okrągłego stołu w sprawie WSS nr 3 w Rybniku Dominik Kolorz szef śląsko- dąbrowskiej "Solidarności". Tuż po godzinie 10.00 w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach rozpoczęły się rozmowy na temat przyszłości placówki, która z powodu konfliktu lekarzy z dyrekcją placówki zawiesiła pracę czterech oddziałów.

Dominik Kolorz: Myślę, że trzeba skończyć propagandę nienawiści wobec szpitala i wszyscy muszą usiąść do stołu. Muszą ustalić jak ten szpital ma funkcjonować, bo ja żałuję najbardziej, że nie mówi się tutaj o pacjentach, oni są całkowicie pominięci.  Jest totalny konflikt- w mojej ocenie osobowy- pomiędzy panią dyrektor a grupą lekarzy, a mimo wszystko lekarze z tyłu głowy powinni mieć przysięgę Hipokratesa.

Do Katowic nie przyjechał prezydent Rybnika Piotr Kuczera, zastępuje go wiceprezydent Piotr Masłowski. Nasz reporter rozmawiał z nim tuż przed rozpoczęciem obrad:

Piotr Masłowski: Dziś reprezentuję miasto, bo spotkanie zostało przełożone, równocześnie w Warszawie odbywa się spotkanie na temat Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w Sejmie, a Rybnik – i nie tylko Rybnik- jest zagrożony tym, że ze względu na Bapro (firma, która chce budować kopalnię na Paruszowcu), odebrane zostaną nam środki europejskie, które pozwolą miastu przejść na inną gospodarkę. Trzeba było się jakoś podzielić, prezydent jest w Warszawie a ja tutaj. Moje nadzieje są takie, że usłyszymy o takich rozwiązaniach, które będą zabezpieczały zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Rybnika. Odpowiadając na pytanie czy miasto widzi możliwość zawarcia spółki z marszałkiem w sprawie powstania nowego szpitala, to myślę, że to jest ostatni z możliwych punktów do dyskusji.

Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika

W podobnym tonie wypowiadał się Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika:

Wojciech Kiljańczyk: Jestem pełen nadziei, ale mam także obawy, które wynikają z osoby pani dyrektor, która starała się wywoływać do tablicy samorząd rybnicki, a wszyscy mamy świadomość tego, że odpowiedzialni za szpital w  Rybniku to pan marszałek i pani dyrektor (…). Sytuacja finansowa i personalna szpitala w Rybniku jest tragiczna i trzeba sobie wyjaśnić dlaczego doszło do takiej sytuacji.

Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta w Rybniku

Na miejscu jest Arkadiusz Żabka.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj