Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Okrzeszyniec w Rybniku: Jest pomysł rewitalizacji stawów

Facebook Twitter

Okrzeszyniec w Rybniku to niezwykle cenne przyrodniczo miejsce. Teraz na tym terenie przeprowadzana jest inwentaryzacja przyrodnicza. Ta poprzedza planowaną rewitalizację znajdujących się na tym terenie stawów paciorkowych.

Okrzeszyniec w Rybniku

Na terenie użytku ekologicznego Okrzeszyniec w Rybniku przeprowadzana jest inwentaryzacja przyrodnicza. Ta poprzedza planowaną rewitalizację znajdujących się na tym terenie stawów paciorkowych. Celem inwentaryzacji przyrodniczej jest zebranie danych o zasobach, walorach i stanie środowiska przyrodniczego na terenie całego użytku ekologicznego. Chodzi głównie o wskazanie najbardziej cennych elementów, które należy chronić i im podporządkować dalsze działania na tym terenie. To niezwykle cenne przyrodniczo miejsce – mówi Agnieszka Skupień, rzeczniczka Urzędu Miasta w Rybniku.

Agnieszka Skupień: Ma stawy parkowe, bogate ptactwo. Jeżeli chodzi o owady, to również znajduje się tam wiele cennych gatunków. Będziemy ewangelizować to miejsce. To oznacza, że urzędnicy, a właściwie firma jako firma ekspercka będzie prowadziła obserwacje przez cały rok i sprawdzała jak funkcjonuje natura w tym miejscu.

Czas trwania inwentaryzacji to pełen cykl roczny, począwszy od sierpnia 2023r. do końca września 2024r. Dlatego też w tym okresie pracownicy Pracowni „Żywokost” (z którą miasto podpisało umowę w tej sprawie) będą przeprowadzać badania i obserwacje na terenie całego użytku.

 Najważniejszym celem projektu jest wzmocnienie odporności na zagrożenia związane ze zmianami klimatu w całym ekosystemie użytku. Działania, które będziemy podejmować w ramach projektu ukierunkowane będą na zapobieganie powstawaniu lub minimalizowaniu negatywnych skutków zjawisk naturalnych w postaci działania wód wezbraniowych, powodzi i podtopień, a także suszy poprzez zachowanie systemów małej retencji i otworzenie systemów magazynowania wody. Projekt ten przyczyni się też do zachowania i przede wszystkim odbudowy cennych ekosystemów naturalnych i pozytywnie wpłynie na ochronę bioróżnorodności biologicznej

– mówi Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika.

Całe zadanie związane jest z wykonaniem szeregu dokumentacji koncepcyjnej i projektowej, która zawierać będzie wszystkie elementy niezbędne do prawidłowego, zgodnego z prawem i wymaganiami wykonania robót. Pierwszy etap prac to wspomniana inwentaryzacja przyrodnicza na terenie użytku. Kolejnym etapem będzie opracowanie hydrologiczne i hydrogeologiczne oraz inwentaryzacja geodezyjna, które będą wykonywane równocześnie z inwentaryzacją przyrodniczą. Ostatnim etapem, po podsumowaniu wyników badań i inwentaryzacji, będzie część projektowa, która wskaże w jakim zakresie będą wykonywane prace na terenie użytku. Szacowany termin realizacji projektu to lata 2023 – 2026 r.

 Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj