Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Olbrycht: do realizacji planów klimatycznych pieniędzy UE nie wystarczy [WIDEO]

Facebook Twitter

Z pieniędzy europejskich będzie można co najwyżej inicjować pewne procesy i działania w dziedzinie ochrony klimatu niż je rozwiązywać do końca – ocenił w rozmowie z serwisem EuroPAP News pochodzący z Cieszyna europoseł Jan Olbrycht (PO/EPL).

Jak zaznaczył, wyzwanie jest tak duże, że z pieniędzy europejskich będzie można raczej inicjować pewne procesy i  uruchamiać pewne działania, niż je do końca rozwiązywać.

Olbrycht zwrócił uwagę, że jednym z punktów spornych w dyskusjach na temat wydatkowania środków europejskich były inwestycje gazowe.

Zależało nam, żeby pieniądze europejskie mogły być wykorzystywane wtedy kiedy chodzi o wykorzystywanie gazu jako formy przejściowej. No i to się chyba udało, mimo że były ogromne opory

– zaznaczył Olbrycht.


Dodał, że dyskusja dotyczyła też Europejskiego Banku Inwestycyjnego, który ogłosił się zielonym bankiem w związku z czym na początku przestał mówić o możliwości dofinansowania inwestycji gazowych.

Wokół tego będzie jeszcze bardzo wielka dyskusja. Zresztą całe oprzyrządowanie tzw. Green Dealu będzie bardzo złożone

– ocenił polski europoseł. Olbrycht zwrócił uwagę, że rok 2021 będzie kluczowy jeśli chodzi o uruchamianie unijnych środków.

To będzie z jednej strony rok, w którym ruszą pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy i w ogóle na pakiet związany z Funduszu Obudowy, czyli tak zwany React EU, uzupełnienie polityki spójności, dodatkowe pieniądze na rolnictwo. Mam też nadzieję na Fundusz Sprawiedliwej Transformacji . To wszystko jeżeli dobrze pójdzie będzie uruchomione mniej więcej w okolicach września i października

– ocenił Olbrycht.

Odnosząc się do unijnego budżetu na kolejne siedem lat eurodeputowany zauważył, że tzw. oprzyrządowanie prawne już jest praktycznie gotowe.

W tej chwili rząd przygotowuje umowę partnerstwa. Kiedy ją skończy trudno powiedzieć. Natomiast jeżeli nawet ją skończy jesienią, to wtedy dopiero będzie ją negocjował z Komisją Europejską, po czym rozpocznie przygotowania inwestycji dopiero będą ogłaszane konkursy na projekty. Ja osobiście uważam, że pierwsze środki z budżetu UE ruszą raczej w pierwszej połowie 2022 r.

– wskazał Olbrycht.

Źródło informacji: EuroPAP News

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj