Olbrycht w Radiu 90: Nie idziesz na wybory, też głosujesz
"Nie idziesz na wybory, też głosujesz" - mówił w porannej rozmowie w Radiu 90 Jan Olbrycht, który po raz kolejny zasiądzie w Parlamencie Europejskim. Urodzony w Rybniku, startujący z Koalicji Europejskiej, od 15 lat jest europosłem.
Co weekend z Brukseli wraca do Cieszyna, w którym mieszka od 40 lat. Dla niego- jako socjologa- 46% frekwencja w ostatnich wyborach, wcale nie musi cieszyć:
Większa frekwencja jest rzeczą korzystną, bo znaczy, że większa ilość osób się angażuje. Marzeniem każdego polityka na świecie jest to, żeby tych osób było jak najwięcej, oprócz Belgii, gdzie głosowanie jest obowiązkowe.
Radio 90: Tak, bo karą jest kilkaset euro. W Polsce powinniśmy wprowadzić obowiązkowe głosowania?
Nie jestem zwolennikiem tego rozwiązania, bo jednak głosowanie jest prawem człowieka, ale myślę, że warto przy okazji słuchaczom radia też powiedzieć, że jeżeli ktoś nie głosuje to też głosuje. Głosuje nogami, czyli jego nieobecność jest też głosowaniem, bo kogoś wspiera, bądź kogoś osłabia.
Jan Olbrycht był burmistrzem Cieszyna w latach 1990-1998, później przez cztery lata pełnił funkcję marszałka województwa śląskiego. Region przez lata się zmienił, od węgla będziemy musieli jednak odejść, chyba, że zainwestujemy w tzw. czysty węgiel – mówił Jan Olbrycht, poranny gość Radia 90:
Ja jestem przekonany, że w perspektywie kilkudziesięciu lat, będzie konieczność odchodzenia od węgla chyba, że się zainwestuje poważnie w różnego typu technologię wykorzystania czystego węgla. One są bardzo drogie i wszyscy wiedzą, że tylko w niektórych częściach świata one się udają i nie z każdego węgla. Natomiast na dzisiaj jest wiadomo, że węgiel jest podstawą do energetyki w Polsce, a ja jestem człowiekiem ze Śląska. Dla mnie kwestie węgla to nie jest tylko kwestia gospodarki i energetyki. Wiemy dobrze, że węgiel to jest na Śląsku kwestia społeczna to są ludzie, którzy pracują to są ich rodziny. Trzeba, naprawdę obserwować to co się działo w Wielkiej Brytanii, czy we Francji. Ostrożnie z tym wszystkim trzeba robić i dbać o przekwalifikowanie, szukając nowych rozwiązań.
A co europoseł Jan Olbrycht sądzi o planowanej kopalni Paruszowiec? Posłuchaj całej porannej rozmowy:
Rozmawiał Arkadiusz Żabka.
Zobacz inne poranne rozmowy: TUTAJ