Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Przełamują swoje bariery, stają się bardziej odważni”. Olimpiady Specjalne wróciły do Jastrzębia [FOTO]

Facebook Twitter

W tych zawodach nie było zwycięzców, zwycięzcą był każdy, kto wziął w nich udział. Do Jastrzębia po przerwie spowodowanej pandemią wróciły Olimpiady Specjalne. Dziś (26.10.) w hali widowiskowo-sportowej odbył się tak zwany Dzień Treningowy Aktywności Motorycznej. Wzięło w nim udział 80-ciu uczestników.

To osoby z niepełnosprawnością intelektualną a także ruchową w stopniu głębokim, które nie mogą uczestniczyć w oficjalnych treningach i zawodach sportowych Olimpiad Specjalnych. Mówi prezes zarządu stowarzyszenia „Projekt 10-tka”, które było jednym z organizatorów imprezy, Iwona Wieczorek:

Iwona Wieczorek: Olimpiady Specjalne wróciły po przerwie pandemicznej. Jest to program bardzo potrzebny i impreza bardzo potrzebna z racji zwrócenia uwagi na fakt otaczającej nas niepełnosprawności. Dzięki olimpiadzie nie tylko uczestnicy, ale głównie oni uczą się nowych umiejętności, przełamują swoje bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i przede wszystkim pewni siebie. Uczestnicy biorą udział w różnorodnych konkurencjach. To są konkurencje, które na pozór wydają się bardzo proste. Dla człowieka zdrowego, pełnosprawnego są to bardzo proste rzeczy, natomiast dla naszych uczestników są to niejednokrotnie czynności, których nie są w stanie wykonać.

Taka aktywność, aktywność ruchowa jest bardzo potrzebna uczestnikom naszej imprezy

– dodaje pełniąca obowiązki przewodniczącego klubu Olimpiad Specjalnych „Iniemamocni” z Jastrzębia, Monika Buła.

Monika Buła: Jest to sposób na to, żeby osoby, które ze względu na swoje bardzo duże ograniczenia psychofizyczne, nie mogą brać udziału w innych konkurencjach olimpiad specjalnych. Został stworzony specjalny program, w którym oni biorą udział i w którym mogą się wykazać, także mogą być z siebie dumni, także mogą pokazać, że coś potrafią, także trenują. Tutaj nie ma elementu rywalizacji. Każdy z zawodników jest wygrany, każdy z zawodników otrzymuje nagrodę, każdy z zawodników otrzymuje medal, ponieważ oni tak naprawdę na co dzień zmagają się z bardzo dużymi często ograniczeniami. To właśnie tutaj oddają całe swoje serce, dlatego te zawody są zwieńczeniem ich trudów.

Dzięki wsparciu Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej podczas zawodów stworzono specjalną wioskę olimpijską, gdzie uczestnicy aktywnie spędzali czas pod okiem opiekunów w oczekiwaniu na swój start. Co ciekawe oprócz nagród indywidualnych każda z drużyn otrzymała także nagrody zespołowe, które będą im później służyły w procesie terapeutycznym do terapii polisensorycznej – laserowe projektory z funkcją głośnika bluetooth.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024