Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Twórczość Stanisława Moniuszki w Operze Śląskiej online

Facebook Twitter

Opera Śląska z okazji Święta Niepodległości przygotowała dla melomanów koncert prezentujący rzadką twórczość Stanisława Moniuszki. Jutro (11.11.) na kanałach społecznościowych instytucji będzie można usłyszeć i zobaczyć nagranie „III Litanii ostrobramskiej”.

fot.pixabay.com

„III Litania ostrobramska” została przygotowana pod kierownictwem Francka Chastrusse Colombier z udziałem orkiestry, chóru i solistów. Kompozycje religijne zajmowały w twórczości Stanisława Moniuszki marginesowe miejsce, nie poświęcił im tyle czasu co operze, twórczości kantatowej czy pieśniom. Spośród skomponowanych przez niego utworów religijnych, z pewnością wyróżniają się cztery „Litanie ostrobramskie”. Powstały w latach 1843-55 na cześć NMP Ostrobramskiej i były wykonywane za czasów kompozytora w Ostrej Bramie w Wilnie. Moniuszko wykorzystał w nich swoje doświadczenia związane z twórczością pieśniową i kantatową. Największe uznanie zyskała właśnie „III Litania”, którą również szczególnie cenił sam Moniuszko, o czym świadczą m.in. informacje w jego korespondencji o wykonaniach tego utworu.

To piękne dzieło, piękna muzyka. I chociaż w swoim zamyśle, Stanisław Moniuszko komponował „Litanie” dla zespołów amatorskich, wcale nie oznacza to, iż utwór jest łatwy do wykonania

– mówi profesor Krystyna Krzyżanowska-Łoboda, kierownik Chóru Opery Śląskiej.

Dla naszego chóru z pewnością jest wyzwaniem, ponieważ nie specjalizujemy się w wykonaniach muzyki oratoryjnej. Na pewno jednak warto było podjąć się tego zadania, bo utwór zachwyca swoją kompozycją. Tekst nawiązuje bezpośrednio do słynnej Litanii loretańskiej, chociaż należy zaznaczyć, iż nie jest dokładnym jej odwzorowaniem. Nie ma tu samodzielnych partii solistycznych, mamy za to mozartowskie dialogowanie solistów z chórem. Spośród wszystkich czterech Litanii, trzecia niewątpliwie należy do najciekawszych i najbardziej kontrastowo zbudowanych, także pod kątem dynamiki tempa. To prawdziwy wachlarz w tempie Lento po Allegro i w dynamice od pianissimo po fortissimo. Sama stylistyka muzyczna jest również różnorodna i wnikliwi słuchacze znajdą tu zapowiedź innych dzieł Moniuszki, np. opery „Straszny dwór”

– dodaje profesor Krzyżanowska-Łoboda.

Nagranie jest realizowane w ramach #TUTTIwdomu, promującego wykonawstwo muzyki polskiej. Pochodzi z katalogu Państwowego Wydawnictwa Muzycznego. Wydarzenie jest prezentowane jako część „Projektu realizowanego w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.”

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj