StartWiadomości Wiadomości dnia

Opieka nad dzieckiem w razie strajku nauczycieli

Muszą złożyć wniosek o zasiłek opiekuńczy – podpowiada Beata Kopczyńska, rzeczniczka regionalna Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Śląsku:

Rodzice, którzy są ubezpieczeni w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, mogą skorzystać z zasiłku opiekuńczego, na zdrowe dziecko do lat 8 w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, szkoły, klubu dziecięcego. Ważne jest to, że musi być to nieprzewidziane zamknięcie, czyli rodzic ma prawo się dowiedzieć do siedmiu dni. Trzeba złożyć kilka dokumentów i do swojego pracodawcy i do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jeżeli zasiłek opiekuńczy wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych, trzeba złożyć wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego.

Dodatkowo trzeba złożyć oświadczenie, że sprawuje się opiekę w wyniku nieprzewidzianego zamknięcia placówki, do której na co dzień uczęszcza dziecko.

Większość tych spraw załatwia pracodawca i pracodawca może te druki wysłać oczywiście za pośrednictwem naszej platformy usług elektronicznych, natomiast jeżeli jesteśmy osobą prowadzącą działalność gospodarczą to musimy sami to załatwić. W przypadku zasiłku opiekuńczego, podobnie jak zasiłek chorobowy jest to 80% naszej pensji, ale trzeba pamiętać też o tym, że rodzice mają prawo z kodeksu pracy do takiej opieki to jest dwa dni w ciągu roku i wtedy jest to normalna pensja.

Jeśli zasiłek wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych to środki trafią na wasze konto do 30 dni, jeśli pracodawca – to najczęściej z najbliższą pensją.

W przypadku zasiłku opiekuńczego, podobnie jak zasiłek chorobowy jest to 80% naszej pensji, ale trzeba pamiętać też o tym, że rodzice mają prawo z kodeksu pracy do takiej opieki to jest dwa dni w ciągu roku i wtedy jest to normalna pensja.

Jeśli zasiłek będzie wypłacany przez ZUS wypełnione musi zostać przez płatnika składek zaświadczenie:

  • na druku Z-3- jeśli jesteś pracownikiem,
  • na druku Z-3B- jeśli jesteś osobą prowadzącą pozarolniczą działalność, osobą współpracującą z osobą prowadzącą pozarolniczą działalność albo jesteś duchownym,
  • na druku Z-3A- w przypadku pozostałych ubezpieczonych.

Zostaw komentarz