Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opłaty za śmieci w Pawłowicach idą do góry. O ile więcej zapłacą mieszkańcy?

Facebook Twitter

Opłaty za śmieci w Pawłowicach poszybuje do góry i to niestety - dla mieszkańców - dość znacznie. A i tak gminny system gospodarowania odpadami się nie zbilansuje.

Opłaty za śmieci w Pawłowicach
www.pawlowice.pl

Drożej za śmieci w Pawłowicach, o 7 zł i 50 groszy. Od 1 lipca zmieniają się opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Wysokość stawki wyniesie 36,00 zł miesięcznie od mieszkańca nieruchomości. Jeżeli mieszkaniec będzie kompostował bioodpady, zachowa dotychczasową ulgę w wysokości 3,00 zł, co oznacza, że miesięcznie za odbiór odpadów będzie płacił 33,00 zł. Mieszkańcy, którzy nie będą wywiązywać się z obowiązku segregacji odpadów, zapłacą miesięcznie 72,00 zł od osoby. Według przeprowadzonych kalkulacji wpływy z opłaty będą o ok. 300 000,00 zł niższe niż szacunkowe wydatki, przy założeniu, że ilość wytworzonych odpadów będzie na poziomie zbliżonym do bieżącego roku. Oznacza to, że strata 300 000,00 zł będzie musiała zostać pokryta z budżetu Gminy Pawłowice. Taka sytuacja w gminie zdarza się po raz pierwszy.

Z końcem czerwca kończy się obowiązująca umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. W maju Gmina ogłosiła postępowanie na wybór wykonawców, którzy przez kolejny rok będą świadczyć tego rodzaju usługi. Aby usprawnić realizację zadania, teren gminy jest podzielony na trzy sektory. Na etapie ubiegania się o zlecenie podział zadania na trzy części powinien zwiększać konkurencję, bo pozwala realizować usługę nie tylko dużym, ale również mniejszym podmiotom, które mogą zdecydować się na świadczenie usługi tylko w jednym sektorze. Mniejszy obszar pozwala też sprawniej odbierać odpady. W tegorocznym przetargu konkurencji jednak nie było. Na każdą z trzech części zamówienia wpłynęła tylko jedna oferta. I niestety – jak informują urzędnicy – ma to swoje przełożenie na koszty realizacji zamówienia, które w odniesieniu do ubiegłego roku znacznie wzrosły.

Po rozstrzygnięciu postępowania ogólna wartość umów, które będą obowiązywać od 1 lipca 2024 roku do 30 czerwca 2025 roku, wynosi 7 787 322,00 zł. Aby zapewnić finansowanie całości systemu odbioru odpadów z opłaty wnoszonej przez mieszkańców, nowa stawka powinna wynosić blisko 40,00 zł miesięcznie od mieszkańca nieruchomości. To duże obciążenie dla domowych budżetów i spory przeskok od dotychczasowej opłaty wynoszącej 28,50 zł.

Podczas obrad komisji Rada Gminy Pawłowice zdecydowano, by aby nie obciążać nadmiernie domowych budżetów mieszkańców gminy, stratę w systemie, czyli  300 000,00 zł pokryje gmina Pawłowice.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj