Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Opowieści chwałowickie”-książka o trudnych czasach, wydana w trudnych czasach

Facebook Twitter

"Opowieści chwałowickie" - książka o trudnych czasach, wydana w trudnych czasach. Właśnie ukazała się publikacja o mieszkańcach tej rybnickiej dzielnicy. Autor prezentuje ich losy w latach 1918 - 1947.

Historię Chwałowic zebrał Jan Krajczok, na co dzień nauczyciel w IV Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku:

Rozpocząłem tą opowieść od końca I wojny światowej, która była straszliwą rewolucją dla Europy. Zginęło mnóstwo mężczyzn, zostało mnóstwo sierot, wdów. Kobiety od tego czasu zostały zmuszone, by iść do pracy. Poza tym zmieniła się obyczajowość,a nade wszystko Ci młodzi chłopcy, którzy z wojny wrócili, oni mieli po 20-parę lat, oni całkowicie zwątpili w jakiekolwiek autorytety w postaci rządów cesarzy, arystokracji. To było takie podstawowe paliwo, które doprowadziło do tego,  że doszło do powstań śląskich. Mieszkańcy śląska uświadomili sobie, że za przegraną wojnę cesarza Wilhelma II, będą musieli płacić gigantyczne kontrybucje na rzecz francuzów.

-mówi autor książki Jan Krajczok i dodaje, że w „Opowieściach chwałowickich” przeczytacie też o ogromnej roli świadomości narodowej bardzo mocno rozwiniętej wśród Górnoślązaków i dramacie dwudziestolecia międzywojennego.

Kto powinien tę książkę przeczytać?

Zależy mi bardzo na tym,  żeby mieszkańcy Chwałowic przeczytali tą książkę, żeby mieli świadomość tego w jakiej dzielnicy mieszkają. Mam taką cichą nadzieję,  że ta książka zintegruje nieco bardziej mieszkańców, dlatego że ten proces integracji, tutaj w tej specyficznej robotniczej dzielnicy, on nie nastąpił do końca. Całe to stulecie było bardzo dramatyczne. Zanim została wybudowana kopalnia, to w tej miejscowości mieszkało 500 ludzi. Po wybudowaniu kopalni, mieszkańców jest 5000 – czyli 10 razy więcej. Potrzeba całego pokolenia na to, żeby się zintegrować, a tego czasu nie ma, bo wybucha I wojna, po wojnie trzy powstania, potem dramatyczny okres dwudziestolecia, potem niemiecka okupacja. Nie było czasu w XX wieku na to, żeby się zintegrować. Mam nadzieję, że ta książka pozwoli uporządkować świadomość mieszkańców. Mam nadzieję, że zrozumieją w jak dramatycznym miejscu, a jednocześnie fascynującym i ciekawym mieszkają.

W książce jest też miejsce na romans, pojawia się też wątek sensacyjny:

Tam jest wątek dwóch wielkich miłości, jedna się skończyła się dobrze, jedna się skończyła źle – śmiercią zakochanych tych osób w obozie. Jest również bardzo mocny wątek sensacyjny, oparty na faktach, dotyczący przedwojennego gangu Franciszka Siwca. Są detaliczne informacje na temat tego, jakich on przestępstw dokonywał. Jest informacja jak go złapano, kiedy przyjechała policja z Katowic z grupą uzbrojonych policjantów w maskach gazowych. Jest dużo sensacji, kilka wątków miłosnych i trochę metafizyki. Całą tę powieść spaja młynarz, nie wiadomo ile on ma lat – czy żyje 100 lat czy 200 czy 300.

Książkę „Opowieści chwałowickie” można obecnie kupić po kontakcie z autorem, oraz w rybnickiej księgarni „Orbita”.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024