Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: buk Victoria w Rybniku. Świadek historii szpitala psychiatrycznego [PODCAST]

Facebook Twitter

Buk Victoria w Rybniku ma około 170-200 lat, 27 metrów wysokości i obwód 428/326 cm. Imponujące drzewo rośnie na terenie szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Imię Victoria- zwycięstwo- bardzo do niego pasuje!

Drzewo Victoria w Rybniku

Opowieści o regionie prezentują historię wyjątkowego drzewa, posłuchajcie co mówi Michalina Zawarty, rzeczniczka Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku.

Buk Victoria w Rybniku jest jednym z nominowanych w konkursie Drzewo Roku klubu Gaja. Głosowanie trwa przez cały czerwiec.

W sercu Klinicznego Szpitala Psychiatrycznego SPZOZ w Rybniku znajduje się park, a w nim rośnie niezwykły buk. Ten imponujący świadek powstania szpitala, obserwator jego historii, lat świetności, ale także niespokojnych czasów powstań i wojen, wyróżnia się swoimi dwoma zrośniętymi pniami, które układają się w literę V, symbolizującą Victorię – zwycięstwo. Dla pacjentów często jest inspiracją do walki i triumfu nad chorobą. Majestatyczny buk, wkomponowany w malowniczy park, oferuje pacjentom i odwiedzającym idealne miejsce do spacerów, relaksu i obcowania z naturą. Jego rozłożysta korona zachęca do odpoczynku w jej cieniu, jednocześnie dając schronienie biegającym po parku wiewiórkom. Ten klimatyczny zakątek stwarza atmosferę sprzyjającą wyciszeniu i regeneracji.

– czytamy na stronie konkursu Drzewo Roku.

UM Rybnik/ M. Koczy

Buk pospolity (Fagus sylvatica L), wiek 170-200 lat, wys. 27 m, obwód 428/326 cm, pomnik przyrody.

Buk był świadkiem wielu historii, jakie działy się od początku istnienie szpitala. W tym roku szpital z Gliwickiej w Rybniku obchodził rocznicę 138 lat! Z tej okazji uczczono pamięć Edyty Goczoł, pielęgniarki, która straciła życie ratując pacjentów. W szpitalu odsłonięto pamiątkową tablicę, posłuchajcie dyrektora szpitala Joachima Foltysa:

Tablica ku pamięci Edyty Goczoł

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj