Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: dworek w Łukowie Śląskim. Pięknie w środku, pięknie wokół [PODCAST]

Facebook Twitter

Dworek w Łukowie Śląskim jest- mówiąc krótko- ładnym miejscem. Imponująco wygląda w środku, gdzie odbywają się oficjalne spotkania i uroczystości, jak i na zewnątrz, z pięknym stawem i obejściem. Opowieści o regionie polecają: zajrzyjcie do dworu w Łukowie.

Sonia Fojcik- Hałacz ze Starostwa Powiatowego w Rybniku

Dworek w Łukowie Śląskim

Historia dworu sięga 1900 roku. Skromny dwór w Łukowie został zbudowany około 1900 roku przez rodzinę Felbier. Łukowska rodzina, a dokładnie pan Johann Felbier kupił majątek ziemski w Łukowie za 27 000 srebrnych talarów. Dobra w Łukowie obejmowały 155 hektarów, na których położone były m.in. pola uprawne, dworek z przyległymi zabudowaniami i staw hodowlany.

– czytamy na stronie slaskie.travel.

Pomysł na weekend w Krainie Górnej Odry

Fot. Starostwo Powiatowe w Rybniku/Latający Obiektyw

Po dworze w Łukowie oprowadziła nas Sonia Fojcik- Hałacz ze Starostwa Powiatowego w Rybniku, to starostwo jest gospodarzem tego miejsca.

Sonia Fojcik- Hałacz: Dworek jest w kondycji bardzo dobrej, parę lat już tutaj funkcjonujemy. W ubiegłym roku oddaliśmy drugi budynek pomocniczy, gdzie przenieśliśmy Klub Seniora, który prężnie działa i Stowarzyszenie Urwis, które także prowadzi bardzo dużo zajęć dla młodzieży, dla dzieci, integrując ich tutaj. Mamy także w ramach Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej zajęcia dla dziewczyn, to wszystko się dzieje w drugim budynku. Ten budynek, w którym jesteśmy, jest taki bardziej oficjalny.

Dworek w Łukowie Śląskim

Na poddaszu znajduje się galeria obrazów, posłuchajcie:

W dworze w Łukowie trwają przygotowania do uruchomienia izby regionalnej, stoi tam już między innymi szafa, która pamięta pierwszych właścicieli dworu.

Sonia Fojcik- Hałacz: Izba regionalna cały czas się tworzy. Udało nam się już pozyskać pierwsze meble. Jeden mebel oryginalny właśnie wrócił od jednego z naszych mieszkańców, który go oddał. Podarował tą szafę. Gdy  Felbierowie wyjeżdżali, to zostawiali trochę swoich sprzętów gdzieś tam po ludziach, skorzystaliby z nich, gdyby wrócili. Teraz ta szafa powróciła do nas, do dworu.

Dworek w Łukowie Śląskim

Szafa, która pamięta pierwszych właścicieli dworu

Staw przy dworku w Łukowie

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj