Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: przedwojenna fabryka rowerów w Żorach. Posłuchaj tej historii [PODCAST]

Facebook Twitter

Fabryka rowerów w Żorach rodziny Barteckich znajdowała się kiedyś na ulicy Boryńskiej. Zostały po niej wspomnienia, fakty próbuje zebrać pasjonat lokalnej historii Mateusz Słupik. Zdradził co udało się ustalić, posłuchajcie tego tematu z Opowieści o regionie.

Fabryka rowerów w Żorach
Mateusz Słupik zbiera informacje na temat rowerów Barteckich

Mateusz Słupik kolekcjonuje rowery, jak mówi starsi mieszkańcy Żor pamiętają fabrykę Barteckich, dla tych, którzy mieszkają w Żorach od niedawna, jest to pewna ciekawostka.

Fabryka rowerów w Żorach

Mateusz Słupik spisuje historię fabryki Barteckich

Mateusz Słupik: Co wiemy o samej fabryce? To był biznes rodzinny, Barteccy posiadali swoją fabrykę w miejscu dzisiejszej ulicy Boryńskiej w Żorach, a także sklep, który znajdował się na przedwojennej ulicy Drzewnej, czyli dzisiejszej Moniuszki.

Mateusz Słupik: Pierwsze wzmianki o tym, że na Boryńskiej był jakiś budynek, to około 1880 roku, była tam w tym okresie kuźnia. Później stała się ona prawdopodobnie odlewnią żelaza lub innych metali, z zakładu powstała fabryka maszyn, fabryka rowerów, ale ogólnie było to miejsce nazywane fabryką Barteckich.

Rower wypożyczony do muzeum w Żorach

Mateusz Słupik: Rowery były różne: męskie, damskie, takie bardziej sportowe, kolażówki, rowery balonowe. To termin, którego dzisiaj nie używamy, a były to takie rowery przystosowane do ówczesnych standardów polskich dróg, które nie były zbyt dobre. Były to rowery z mocną ramą na oponach 26 cali, opony szerokie i grube.

W muzeum w Żorach odbyło się spotkanie dla zaciekawionych historią żorskich rowerów.

Na spotkanie przyszło ponad pięćdziesiąt osób, które ledwo zmieściły się w sali konferencyjnej muzeum. Prowadzący przybliżył losy fabryki ciekawą prezentacją. Przedmiotami towarzyszącymi wspominkom były trzy rowery wyprodukowane w Fabryce Barteckich. Dwa rowery były własnością prelegenta, zaś jeden z egzemplarzy został wypożyczony, a jego wcześniejszym miejscem ekspozycji był ogród. Podczas wydarzenia po raz pierwszy został pokazany podarowany muzeum odlew emblematu Barteckich montowany na maglach.

– relacjonowali muzealnicy.

Spotkanie w sprawie fabryki rowerów w Żorach/ fot. muzeum w Żorach

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj