Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: historia książek i drukarstwa w Cieszynie [PODCAST]

Facebook Twitter

Na finał Tygodnia Książek w Cieszynie w Radiu 90 ciekawa historia początków drukarstwa nad Olzą. Rozmawiamy z Ewą Kozik z Uniwersytetu Śląskiego.

Opowieści o regionie
Ewa Kozik

Dobrodziejstwa druku i korzyści z tego wynalazku płynące, mieszkańcy Śląska Cieszyńskiego zaczęli doświadczać pełniej od momentu, kiedy w Cieszynie powstała pierwsza oficyna drukarska. Dostępność i możliwość powielania tekstów, a więc i łatwość docierania z nimi do lokalnej społeczności spowodowały upowszechnienie i tak bogatych tu tradycji czytelniczych. Oprócz niewątpliwego wpływu na poziom wykształcenia, drukarstwo cieszyńskie sprzyjało, ale również wpływało na podniesienie świadomości społecznej.

– czytamy na stronie Muzeum Drukarstwa w Cieszynie. To tam jako przewodnik pracuje Ewa Kozik, wykładowca Uniwersytetu Śląskiego. Opowiedziała nam o historii książek w Cieszynie, jak mówi to miasto jest wyjątkowe pod względem historii opartej na książkach, księgarniach…

Ewa Kozik: To już ponad dwa wieki, cała historia zaczęła się w 1806 roku, kiedy żyjący tutaj ksiądz Leopold Jan Szersznik sprowadził do Cieszyna wędrownego drukarza Fabiana Beinhauera, ten chociaż pochodził z Opawy wędrował po miastach, zakładał malutkie drukarnie, potem sprzedawał je innym przedsiębiorcom. Jeszcze w tym samym 1806 roku, Beinhauer odsprzedał malutką drukarnię Tomaszowi Prochasce. No i to jest początek tej historii.

Opowieści o regionie: historia książek i drukarstwa w Cieszynie

Ewa Kozik: Dawniej mieszkańcy Cieszyna bardzo byli dumni z tego jak dużo mają drukarni i jak dużą cieszą się renomą. Mogli czytać książki, które wypożyczał im ksiądz Szersznik, on z tego słynął, że nie tylko miał książki, ale je udostępniał, by mogli się edukować.

W 190. rocznicę powstania w Cieszynie pierwszej oficyny drukarskiej, udało się doprowadzić do udostępnienia dla zwiedzających zabytkowej drukarni. Dzięki uporowi i determinacji nielicznej wpierw grupy, zawiązało się kilkudziesięcioosobowe stowarzyszenie, które przyjęło jako główny cel swego działania dalsze prowadzenie i rozwój Muzeum Drukarstwa w Cieszynie.

– przypominają w Muzeum Drukarstwa. Posłuchaj kolejnej części rozmowy Roberta Krzyżaniaka z Ewą Kozik:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2024