Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: jak się robi takie zdjęcia? [PODCAST]

Facebook Twitter

Jak się robi takie zdjęcia? Pytamy astrofotografa. Mariusz Durlej zrobił zdjęcie zorzy polarnej, które wyróżniła NASA. W studio Radia 90 opowiedział o tym konkretnym ujęciu, ale też o szczęściu, jakie musi mieć fotograf...

zorza polarna nad polską
APOD NASA z 12 maja 2024 r. Zorza nad Polską. Fot FB/Mariusz.Durlej.Photography

Zdjęcia, NASA, Mariusz Durlej, posłuchaj tej historii

Fotografia, wykonana w Pogrzebieniu, została wybrana przez NASA jako Astronomiczne Zdjęcie Dnia (APOD – Astronomy Picture of the Day) 12 maja. Zrobił je Mariusz Durlej astrofotograf z Raciborza, Małgorzata Kmieciak rozmawiała z nim w studio radia 90.

zdjęcia, NASA, Mariusz Durlej

Mariusz Durlej w studio Radia 90

APOD to strona internetowa prowadzona przez NASA od 1995 roku. Codziennie pojawia się tu jedno zdjęcie obiektów astronomicznych lub astrokrajobrazu.

Mariusz Durlej: Skończyłem pracę i nastawienie było takie, żeby znaleźć się jak najdalej od miasta, od świateł. Ale wszystkie miejsca, w które pojechałem akurat nie były zbytnio dobre i dopiero o godzinie 12.00 wpadliśmy na pomysł, żeby pojechać nad wieżę widokową. To jest w Pogrzebieniu, ale ta wieża widokowa jest przepiękna w momencie, gdy jest dzień, gdy nie świecą tam lampy… Zrobiliśmy z kolegą szybki rzut na mapę, co jest w okolicy i znalazłem taką ciemną miejscówkę. Pojechałem tam zobaczyć i była przepiękna, bo było piękne drzewo, dosyć ciemno i tam żeśmy wykonali z kolegą zdjęcie. W zasadzie on pobiegł, a ja z patrząc, że tam stojąc robi komórką zdjęcie zorzy postanowiłem mu zrobić to zdjęcie. Zrobiłem to zdjęcie z dołu i to prawdopodobnie urzekło tych gości z NASA, że fotograf robi zdjęcie komuś kto fotografuje zorzę.

 zdjęcia, NASA, Mariusz Durlej

Mariusz Durlej w rozmowie z Małgorzatą Kmieciak

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024