Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: jaskółki na naszym niebie [PODCAST]

Facebook Twitter

Jaskółki są bohaterkami kolejnego odcinka Opowieści o regionie. Ornitolog Tomek Sczansny opowiedział nam o ptakach, których jest coraz mniej w naszym regionie. Gdzie żyją? Jak żyją?

Brzegówki/ fot.T.Sczansny

Opowieści o regionie: posłuchaj kolejnych odcinków

Opowieści o regionie: jaskółki na naszym niebie

Radio 90: Jak to jest z tymi jaskółka? Jak one nisko latają, to będzie pogoda czy jak wysoko?

Tomasz Sczansny: Jest takie powiedzenie, że jak jaskółka lot obniża, to deszczyk się zbliża. No i to jest racja. Z tym, że jaskółki nie są dobrymi synoptykami, nie umieją przewidzieć pogodę, ale reagują na owady, na które polują, ponieważ owady, kiedy zbliża się deszcz, to siadają gdzieś tam na liściach. Wtedy te jaskółki latają nisko nad tymi owadami, żeby je wypłoszyć i móc je złapać. Więc jak jaskółki latają nisko, to albo jest przed deszczem, albo pada, albo właśnie padało.

Tomasz Sczansny: Jaskółki niedawno do nas przyleciały, mówi się, że jedna jaskółka wiosny nie czyni, dlatego, że one czasami się pojawiają jeszcze jak są mrozy. Ale co istotne, co trzeba powiedzieć, to u nas występują trzy gatunki jaskółek: dymówka, brzegówka i oknówka. Niektórzy jeszcze zaliczają do nich jerzyka, ale jeżeli w ogóle nic nie ma wspólnego z jaskółkami, choć z sylwetki jest do nich podobna. Z tym, że jerzyki są dużo większe i tak jak mówię, jakby biologicznie nie mają z nimi nic wspólnego oprócz tego, że latają.

Dymówka/ fot.T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Zacznijmy od tej dymówki. Ta, którą my kojarzymy, gniazdują w budynkach. I rzeczywiście ona buduje swoje gniazda wewnątrz budynków, dachach, te gniazdo wygląda jak taka miseczka przylepiona do ściany. I żeby wybudować takie gniazdo, to potrzebne jest w okolicy jakieś błoto, ponieważ z tego błota lepi takie kuleczki za pomocą swojej śliny i buduje to gniazdo. Samica, która buduje to gniazdo musi takie miejsce odwiedzić aż 1200. Samica buduje sama i dlatego też wykorzystywane są gniazda z poprzednich sezonów, jeżeli one wytrzymały zimę. Są trwałe. Z tym, że czasami ludzie niszczą te gniazda, ponieważ Unia Europejska nie dopuszcza tego, by jaskółki dymówki, gniazdowały w oborach. Bo jeżeli jaskółka gniazdują w oborze to znaczy, że są owady, a jak są owady, to te mleko jest gorszej jakości. Wtedy trafia do innej bańki (…)  Dymówki potrzebują dużej ilości owadów, a z tymi owadami niestety też już jest gorzej. Stosujemy różne pestycydy… łatwo możemy zauważyć, że tych owadów jest mniej, bo też tych owadów jest mniej na naszych szybach samochodów. Kiedyś jak przejechaliśmy przez takie lasy, przez łąkę, to sporo tego było na samochodzie. Teraz jest tego już coraz mniej, dlatego dymówki mają mniej do jedzenia, więc jest ich coraz mniej.

Tomasz Sczansny: Kolejny rodzaj to oknówka, różni się od dymówki tym, że oknówka lata w białych skarpetach, a dymówka bez skarpet. Chodzi o to, że dymówka ma nieopierzone nogi, a oknówka ma takie białe piórka, ale też kuper jest biały i gniazduje na oknach. Ono też jest z błota zbudowane i jest całkowicie zabudowane.

Brzegówka/fot.T.Sczansny

Tomasz Sczansny: Ostatnia jaskółka to brzegówka, jak sama nazwa wskazuje gniazdują na brzegu jeziora, czy rzeki. Buduje gniazdo na jakiejś żwirowni piasku, to jest taka norka, która ma nawet 2 metry długości. Zajmuje i to krótko, bo tylko trzy dni, wydziobuje dziobem a później tymi łapkami wymiata to na zewnątrz. To zajmuje tylko trzy dni, dlatego, że ten okres inkubacji czy złożenie jaj musi trwać krótko, ponieważ takie brzegi często się załamują i musi powtarzać swoje lęgi, więc często bardzo dużo tych ptaków ginie, kiedy taki brzeg się zawali, ponieważ one gniazdują kolonii. Jak widzimy taki brzeg podziurawiony jak ser szwajcarski, to znaczy, że prawdopodobnie tam gniazdują brzegówki.

Radio 90: Ogony jaskółki są charakterystyczne.

Tomasz Sczansny: Im bardziej symetryczny, tym taki osobnik jest bardziej atrakcyjny dla samicy. Ona to ocenia. Każdego roku ten ogon się wydłuża i z takim ogonem też trudno się lata, więc samica sobie myśli no jak z takim bagażem tak dobrze sobie radzi? No to to jest dobry kandydat na męża. One muszą bardzo dobrze latać, ponieważ polują na owady, które też dobrze latają, więc żeby je upolować, muszą latać lepiej niż one. Owady łapią w locie, nawet piją w locie. Wygląda to tak, że uderzają brzuchem o powierzchnię wody, ona się rozpryskuje i łapią te kropelki…

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 13 lipca 2024