Opowieści o regionie: kościół farny w Żorach. Posłuchaj o tej średniowiecznej budowli [PODCAST]
Kościół farny w Żorach, pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba to jedna z najstarszych budowli w regionie. Wieżę kościelną widać z każdego miejsca miasta, jest symbolem tego jak bogatą historię mają Żory.
Opowieści o regionie: kościół farny w Żorach
Kościół farny w Żorach ma długą historię, która sięga średniowiecza, o jego początkach niewiele wiadomo.
O budowie świątyni, prawdopodobnie w tym samym miejscu, w którym oglądamy go dzisiaj, zdecydował fakt decyzji o założeniu miasta w 1272 roku
– czytamy w kwartalniku „Renowacje i zabytki”, jaki poświęcony był zabytkom Żor. Małgorzata Kmieciak rozmawiała z Ewą Pańczyk, miejskim konserwatorem zabytków w Żorach oraz proboszczem parafii świętych Filipa i Jakubach w Żorach.
Ewa Pańczyk: Kościół farny jest wyjątkowy, nawet na tle miasta i regionu, bo kościołów z rodowodem średniowiecznym, takich, które faktycznie powstały w średniowieczu i zachowały się do tej pory, nie jest dużo. Nasz kościół wyjątkowy, bo na Starówce, bo gotycki, bo przy murach obronnych, jest bardzo piękny, bardzo prosty, wymagający jeszcze bardzo wielu prac.
ks. Tomasz Nowak: To kościół wyjątkowy, ja znów bardziej zachwycam się osobami, które w nim są, bo jest to bardzo prężnie działająca parafia. Wiele osób już od dawien dawna o ten kościół się troszczy, Przychodzi, modli się i to dla mnie jest skarbem.
Opowieści o regionie: kościół farny w Żorach
Muzeum w Żorach poszukuje pamiątek, które pomogą odtworzyć historię najstarszego żorskiego kościoła, zabytku z czasów średniowiecza. Chodzi o zdjęcia, filmy, o przeróżne pamiątki, które pomogą odtworzyć historię najstarszego żorskiego kościoła, zabytku z czasów średniowiecza. Pamiątki trafią na wystawę czasową, jaką wspólnie przygotowują Muzeum Miejskie w Żorach, Parafia pw. Świętych Apostołów Filipa i Jakuba, we współpracy z Miejskim Konserwatorem Zabytków.
Najcenniejsze obiekty mogą stać się elementem wystawy stałej w muzeum. Jej hasło to „Nasza tożsamość”.
Czytaj także:
- Opowieści o regionie: Święto Ogniowe w Żorach [PODCAST]
- Opowieści o regionie: piękny budynek muzeum w Żorach
- Opowieści o regionie: mury obronne w Żorach. Co z nich zostało? [PODCAST]
- Opowieści o regionie: Biała Dama i Czarna Dama. Pałac w Baranowicach [PODCAST]