Opowieści o regionie: obserwacja ptaków wyjdzie nam na zdrowie [PODCAST]
Obserwacja ptaków to samo zdrowie. Dziś w Opowieściach o regionie przyrodnik i ornitolog Tomek Sczansny, poleca wyjście do lasu z lornetką. Wyjdzie nam to na zdrowie.
Opowieści o regionie: ornitologia terapeutyczna. Posłuchajcie wszystkich części
Opowieści o regionie: obserwacja ptaków
Radio 90: W Radiu 90 postanowiliśmy naszym słuchaczom zaproponować takie noworoczne postanowienie…
Tomasz Sczansny: Żeby wybrać się nie na taki zwykły spacer, bo spacerujemy, myślę bardzo dużo od czasu pandemii, ale żeby to był spacer z jakimś celem, a tym celem, żeby było obserwowanie ptaków.
Tomasz Sczansny: Właśnie to jest fajne w obserwacji ptaków, że ptaki są wszędzie. Nieważne, czy my pójdziemy do miasta, na łąkę, będziemy na wsi, w lesie, to zawsze spotkamy inną grupę ptaków, którą można obserwować. I to jest bardzo przyjemne. Same przebywanie w towarzystwie ptaków, bardzo popularna jest muzyka relaksacyjna, w której ptaki śpiewają, oprócz tego jest szum wiatru, jakiegoś potoku… a to wszystko możemy mieć na żywo. Możemy chłonąć tą przyrodę wszystkimi zmysłami.
Tomasz Sczansny: Te obserwacje możemy prowadzić albo tylko z naszego okna. Są ludzie, którzy robią sobie listę ptaków, które przelatują nad ich domem. Możemy obserwować ptaki tylko w naszym ogrodzie, więc naprawdę nic nas nie ogranicza.
Radio 90: Czyli ornitologia może mieć moc terapeutyczną?
Tomasz Sczansny: Tak. Pojawiło się takie stwierdzenie jak ornitologia terapeutyczna. Badali to psychiatrzy, którzy zalecali nawet obserwację ptaków swoim pacjentom. O ile nie wyleczy to żadnej choroby, o tyle może naprawdę pomóc. My podczas obserwacji ptaków używamy wszystkich funkcji poznawczych. Musimy uruchomić nasz mózg, żeby wypatrywać różnice w ptakach, zapamiętywać je podczas obserwacji. Relaksujemy się, często zatracamy się w czasie, co pozwala nam się odciąć od wszystkich problemów. Mamy mniej bodźców, które atakują nas ze wszystkich stron. Kiedy jesteśmy w mieście, nie wyciszymy się. Dodatkowo sami się rozwijamy, bo musimy rozwiązywać czasami różne zagadki. Co to za ptak? Zapamiętać jakiś szczegół, żeby później go zidentyfikować. A to w obecnych czasach nie jest trudne, bo są różne aplikacje.
Radio 90: No właśnie, technologia nam tutaj przychodzi z pomocą.
Tomasz Sczansny: Tak i tutaj, w tym miejscu ja bym polecił taką aplikację Merlin. Możemy ją znaleźć w sklepie Google i ona jak ją włączymy, to identyfikuje wszystkie głosy ptaków, które słyszymy i robi to naprawdę bardzo dobrze. Możemy sobie nawet zostawić telefon z włączoną aplikacją w ogrodzie i przyjść za 5 minut i zobaczymy listę ptaków, które śpiewają w tym ogrodzie, więc to jest naprawdę ułatwione. Dodatkowo jak zrobimy jakieś zdjęcia to też są aplikacje, które rozróżniają te ptaki. Możemy sobie zrobić własną listę i taka wycieczka stanie się jakimś tam wyzwaniem i przygodą, bo możemy odkryć dla nas nowe gatunki. Ja zazdroszczę tym osobom, które będą zaczynały tę przygodę, zazdroszczę tej fascynacji z zobaczenia pierwszy raz jakiegoś gatunku na żywo.
Tomasz Sczansny: Ten nasz region nie jest ubogi w ptaki, jest bardzo bogaty. Tak, w maju np. startujemy w takim rajdzie Ptasiarzy, to jest w całej Polsce. No i to trzeba się ograniczać jakby do województwa, czyli do śląskiego. Chodzi o to, by w ciągu 24 godzin zobaczyć jak najwięcej gatunków ptaków i da radę wyciągnąć nawet 120- 130 gatunków w ciągu jednego dnia w naszym województwie.
Radio 90: Bo też mamy zimą ptakoliczenie…
Tomasz Sczansny:Tak, jest ptakoliczenie, możemy szukać wycieczek ornitologicznych. W ubiegłym roku prowadziłem taką w gminie Kornowac i okazało się, że na te nocne obserwacje przyszło dużo osób i chodziliśmy w nocy po łąkach i po lasach, zaszczycił nas swoją obecnością puszczyk i uszatka. Także to jest naprawdę coraz bardziej rozwijające się hobby. Tutaj nie ma ograniczeń wiekowych, mogą to robić dzieci, mogą to robić osoby dorosłe. Oczywiście samo wejście w teren jest połączone z wysiłkiem fizycznym, to trzeba wziąć pod uwagę.
Czytaj także:
- Opowieści o regionie: jak hałas i błyski sylwestrowej nocy wpływają na zwierzęta [PODCAST]
- Opowieści o regionie: posłuchajcie jak śmieją się kaczki. Przed świętami także o świerku i jemiole [PODCAST]
- Opowieści o regionie: dlaczego zwierzęta zimą wychodzą na drogi? [PODCAST]
- Opowieści o regionie: niespodzianka w kominie! Puszczyki [PODCAST]
- Opowieści o regionie: zimorodki to prawdziwie rajskie ptaki [PODCAST]
- Opowieści o regionie: ryjówki. Bardzo małe, bardzo szybkie [PODCAST]
- Opowieści o regionie: siewki na spuszczonych stawach [PODCAST]