Przejdź do menu głównego Przejdź do treści

REKLAMA

Opowieści o regionie: Piękna Zośka, miss Chwałowic na czele rybnickiej bandy [PODCAST]

Opowieści o regionie wracają do historii z lat 30. XX wieku, do Zofii Siwcówny zwanej Piękną Zośką. "Piła jak szewc, przeklinała, była hersztem bandy, nikt jej nie podskoczył, gdy trafiła do więzienia, jak prawdziwa celebrytka była na okładkach gazet"- mówi pasjonatka historii Rybnika Małgorzata Płoszaj.

Gazety uwielbiały pisać o Pięknej Zośce. Materiały M. Płoszaj/ fot. Radio 90

Szacowany czas czytania: 01:48

Piekna Zośka czyli Zofia Siwcówna, miss Chwałowic, stała na czele bandy, która kradła co się dało, prowadziła grupę twardą ręką. Gdy trafiła do więzienia jej zdjęcia, pojawiły się w gazetach, dziennikarze chętnie pisali o zbrodniach, popełnionych przez jej rodzinę.

Piękna Zośka była prawdziwą celebrytką tamtych czasów

– mówi Radiu 90 Małgorzata Płoszaj, posłuchajcie:

Piękna Zośka wg M. Płoszaj
Piękna Zośka na starych zdjęciach. Materiały M. Płoszaj/ fot. Radio 90

Małgorzata Płoszaj: Zośka miała dwóch braci, kiedyś poszli na włam. Mieli zaplanowany skok na sklep rzeźniczy gdzieś na Ligocie, ale tam niczego za bardzo nie znaleźli, więc w drodze powrotnej obrabowali sklep kolonialny, czyli spożywczy, w którym też za bardzo niczego nie znaleźli, za wyjątkiem  między innymi wiadra z musztardą, tą musztardą wymazali ze złości drzwi tego sklepu. Wracali w stronę Rybnika przez Paruszowiec i tam trafili na policjanta, na posterunkowego. Policjant, który podejrzewał, że to są przestępcy, chciał ich aresztować. Niestety Franciszek wyciągnął parabellum, czyli pistolet i strzelił do policjanta. Trzy strzały oddał. Brat Zośki Franciszek został zatrzymany po obławie. Rozpoczął się proces, mocno opisywany przez prasę.

Piękna Zośka wg M. Płoszaj
Zośka przed sądem. Materiały M. Płoszaj/ fot. Radio 90

Przy okazji historii Pięknej Zośki i procesu jej brata, w gazetach pojawiły się wzmianki o wizycie kata w Rybniku, posłuchajcie tego:

Piękna Zośka wg M. Płoszaj
Sąd Grodzki w Rybniku, zdjęcie lat 1922-1939/ fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Czytaj także:

REKLAMA