Opowieści o regionie: Ratujmy rzekę Odrę. Trwa akcja zbierania podpisów pod ważnym wnioskiem
Opowieści o regionie rozpoczynamy od rozmowy z Zuzanna Łapką artystka która walczy o to by rzeka Odra była czysta i nie dochodziło do takich katastrof ekologicznych na Odrze jak ta z 2022 roku. Kiedy to zginęło 60 procent populacji ryb i skorupiaków. Rzeka musi mieć stać się osoba prawną - twierdzą ekolodzy.

Szacowany czas czytania: 04:21
Opowieści o regionie: ratujemy rzekę Odrę. Pomożesz?
Wszystko zależy od polityków, póki co trwa zbiórka podpisów. Zbiórka trwa i w Rybniku i w Raciborzu, a także w wielu innych miastach Polski.
Radio 90: Skąd to zainteresowanie rzeką?
Zuzanna Łapka: Zainteresowanie rzeką przyszło do mnie z takiej dużej, takiej wewnętrznej obserwacji już od wielu lat, kondycji rzek w Polsce. To, że dużo spędzam czasu w naturze, kocham natura, wiem, że ona nas zasila, to po prostu czuję, że chcę o nią zadbać. A jest teraz taki moment, gdzie można o rzekę, Odrę, ale jak i również o inne rzeki zadbać.
Radio 90: My rozmawiamy w Rybniku, a tak naprawdę rozmawiamy w Krainie Górnej Odry. Kilka lat temu właśnie ta marka turystyczna oparła się o rzekę. O rzekę, która ma łączyć, a nie dzielić. Rzeka Odra, która czasem pokazuje swoje oblicze tragiczne, natomiast rzeka Odra daje także życie…
Zuzanna Łapka: Tak, to by było w ogóle piękne, gdyby rzeka Odra była tętniącym życiem miejscem, w którym mogą się spotykać ludzie, kajakować, rekreacyjnie sobie nad nią spędzać czas. Tylko właśnie ważne jest to, żeby dbać o to życie Odry, jak i również innych rzek. Rzeka nie jest tylko płynącą wodą, ale też rybami, które tam żyją, małżami. Jestem teraz tutaj trochę też dlatego, żeby opowiedzieć o tym, że można pomóc i wesprzeć Odrę, aby była rzeką żywą.
Radio 90: Rzeką żywą, z osobowością prawną. Co to oznacza, że rzeka będzie miała swoją osobowość?
Zuzanna Łapka: Chodzi o to, że jeśli uda nam się zrobić takie prawo, gdzie właśnie rzeka Odra będzie miała osobowość prawną, jako pierwsza rzeka w Polsce, a druga w Europie – to jeśli będą wylewy ścieków do Odry, będzie to bardziej monitorowane, będzie po prostu można prawnie się tym zająć. Chodzi o to, że po katastrofie w 2022 roku, gdzie zginęło ogromnie dużo istot żywych, ponad 60 % populacji ryb i 80 % małż i różnych skorupiaków – po tej katastrofie nie było żadnych konsekwencji prawnych odnośnie tych, którzy wylali bardzo dużo zanieczyszczeń, ścieków czy innych substancji do tej rzeki. (…)

Aby wesprzeć akcję gdzie można złożyć podpisy pod obywatelską inicjatywą która ma trafić do parlamentu. Potrzeba 100 tysięcy podpisów by projekt ustawy trafił do Sejmu a potem by parlamentarzyści zmienili prawo i sprawili by rzeka Odra stała się osobą prawną. Pozwoli to na skuteczną walkę z tymi którzy ją zanieczyszczają.
Zuzanna Łapka: Nie jestem sama, ponieważ od dwóch tygodni jestem wolontariuszką na rzecz Odry. Całą inicjatywę powołał Robert Rijent, który od wielu już lat zajmuje się tą rzeką i za nim stanęło bardzo dużo osób. Zostało powołane Plemię Odrę, które w ostatnich latach tak dużo zrobiło ruchów, żeby wprowadzona została ustawa, która ma nadać osobowość prawną rzece Odrze.
Radio 90: Kto wchodzi w skład tego plemienia?
Zuzanna Łapka: Bardzo wiele osób. To są osoby, które po prostu są miłośnikami natury, które chcą czystych rzek, ale również zadbanej natury w Polsce, bo bez tego nie ma nas tutaj.
Radio 90: Czyli to jest taka inicjatywa obywatelska?
Zuzanna Łapka: I totalnie jest oddolna. Ona w ogóle nie ma ze sobą żadnej partyjności. Wszystko jest działaniem charytatywnym. I to jest też właśnie bardzo ważne, by powiedzieć, że to jest nasza głęboka potrzeba o tym, żeby zadbać o to, co jeszcze jest żywe. (…)
Radio 90: Co można zrobić, jeżeli ktoś nas słucha i chciałby dołączyć do Was?
Zuzanna Łapka: Przede wszystkim są trzy sposoby takiego mocnego zaangażowania. Najważniejsza informacja jest taka, że od początku lutego do końca kwietnia zbieramy 100 tysięcy podpisów. Nie można tego zrobić online, ponieważ nie ma takiego prawa. Trzeba to zrobić stacjonarnie i bardzo jest ważne, żeby wesprzeć takim podpisem właśnie to, aby ustawa mogła przejść dalej i żeby po prostu było to rozpatrzone. (…) Najważniejsze jest to, żeby wejść na taką stronę: ustawa.osobaodra.pl i tam można przeczytać ustawę, uzasadnienie do ustawy, ale również wydrukować taką listę i ją podpisać. To jest jedna z możliwości – można też podejść do punktu stacjonarnie.
Radio 90: I to jest druga droga?
Zuzanna Łapka: To jest druga droga. I jest taki punkt stacjonarny w Rybniku, w Halo Rybnik. Mój przyjaciel, Krzysztof Marek we wtorek, piątek, sobotę i niedzielę od 10:00 do 18:00 zbiera podpisy. Trzecia opcja, to co jest do czego bardzo zachęcam, to jest zostać wolontariuszem tak jak ja. (…)

Czytaj także: