Opowieści o regionie: remiz, piękny ptak z maską Zorro [PODCAST]
Remiz to ptak, który ma maskę Zorro nad dziobem, przez co wygląda tajemniczo i przepięknie. Ma też bardzo skomplikowane życie uczuciowe: "Jak w serialu Dynastia"- żartuje ornitolog Tomasz Sczansny.

Szacowany czas czytania: 05:06
Opowieści o regionie: remiz. Posłuchaj wszystkich części
Opowieści o regionie: remiz
Tomasz Sczansny: Remiz to wyjątkowej urody ptak, ale ma bardzo skomplikowane życie rodzinne, bo u remizów jest troszeczkę tak jak w „Dynastii”- dużo zdrad, dużo miłości i różnych kłopotów w trakcie wychowania. Ale można powiedzieć, że to taki superbohater, bo ma maskę jak Zorro. Nawet nie wiem, czy nie brali tego jako przykład, kiedy tworzyli ten film. Właśnie ma taką maskę jak Zorro i okazuje się, że ta maska jest bardzo ważna dla samicy, bo im większa ta maska, tym ten samiec jest w lepszej kondycji. To determinuje samice, na tej podstawie one decydują którego wybrać. Dopiero w drugiej kolejności bierze pod uwagę budowę gniazda. Bo to gniazdo to jest mistrzostwo świata jeżeli chodzi o nasze polskie ptaki, te gniazdo przypomina, można powiedzieć, albo taką rękawicę bokserską wiszącą, albo jakby takie gniazdo zdjąć z drzewa, mogłoby posłużyć jako takie nasze bambosze na nogi.

Tomasz Sczansny: Ale samiec jeżeli chodzi o sam śpiew, śpiewa bardzo wysoko i myślę, że wiele osób starszych mogłoby nie słyszeć w ogóle tego dźwięku, bo niestety starsze osoby tych wyższych dźwięków nie słyszą. No ale jak się go zobaczy gdzieś tam skaczącego pomiędzy trzcinami, no to jest na co patrzeć, bo jest naprawdę piękny. Mieszka w trzcinach, nad wodą. Nawiązując jeszcze do tego Zorro, to ten dziób jest powiedzmy jak ta szpada, on jest bardzo cienki i ostry. I on służy oczywiście do polowania, do wybierania właśnie z trzcinowiska owadów, ale także do wyplatania tego gniazda. I to gniazdo powstaje z pokrzyw, trochę chmielu, troszeczkę trzciny i pałki wodnej.

Tomasz Sczansny: Gniazda są różnej wielkości. Każdy samiec buduje, choć w tym samym typie, ale innej wielkości. Samica tutaj patrzy na to jak duże jest to gniazdo, ale zmienia się też grubość tego gniazda przez to, że one zaczynają lęgi już w kwietniu, w kwietniu jest zimniej, więc gniazdo musi mieć te ścianki szersze, żeby było cieplej. I później z biegiem miesięcy te gniazdo jest coraz to bardziej przewiewne. No ale co właściwie jest takiego ciekawego? To, że tych gniazd taki samiec w ciągu sezonu lęgowego potrafi wybudować nawet dziewięć. Sama ta budowa gniazda to jest sześć takich etapów. Gniazdo jeszcze nie jest wykończone, gdy samica już składa w środku jaja. I teraz to jest bardzo ciekawe, bo kiedy samica złoży jaja i samiec widzi, że te jaja są już złożone, to opuszcza tą samicę i zaczyna szukać kolejnej partnerki, żeby przekazać jak najwięcej genów. W ogóle on nie daje znać w żaden sposób, że nie będzie do końca. Próbuje tam budować, interesuje się i jak już widzi, że jaja są złożone i jest pewność, że samica będzie wysiadywać, no to idzie do kolejnej samicy.

Tomasz Sczansny: Teraz powiem co robią samice. Samice zorientowały się, że tak jest, więc starają się te pierwsze jaja ukrywać, czyli złożyć te jaja, ale przykryć je tym puchem tak, żeby samiec ich nie znalazł i żeby jak najdłużej był z nią. Jak widzi, że są jaja i samica wysiaduje, zabiera się za kolejną samicę. Ale zdarza się czasami tak, że samica też potrafi zostawić ten lęk samcowi, żeby on zaczął wysiadywać te jaja i idzie do kolejnego samca. Ona nie potrzebuje tego czasu na budowę gniazda, nie traci go i może się łączyć z kolejnym samcem, który już ma gotowe gniazdo. Tutaj niezależnie czy to jest samiec czy samica, samotnie potrafią wychować młode, nakarmić je i wysiedzieć ten lęg.

Tomasz Sczansny: To, czy jest strata w lęgu, to nigdy przez drapieżnictwo, ale po prostu przez rozwód. I to, że my widzimy parę ptaków przy gnieździe, to niekoniecznie możemy być pewni, że tam jest lęg, ale możemy zadać sobie pytanie na jakim etapie zdrady już jest ta para.

Opowieści o regionie: remiz, piękny ptak z maską Zorro
Tomasz Sczansny: Samiec ma maskę, ale i samica też ma tą maskę. Tam nie ma tego dymorfizmu płciowego, czyli różnicy między samcem a samicą. Młode tych masek nie mają. Pamiętam jak pierwszy raz widziałem młodego remiza, to nie do końca wiedziałem co to jest za ptak, a dopiero później się zorientowałem właśnie po tym cienkim, takim charakterystycznym dziobie, który przypomina taką jakby igłę do wywlekania tego gniazda.

Tomasz Sczansny: Remiz jest wielkości wróbla, to tylko jeden z ptaków, które mieszkają w trzcinowiska. Jeden z bardzo wielu gatunków I myślę, że za tydzień opowiemy sobie o tych pozostałych ptakach, które łatwiej usłyszeć, a trudno zobaczyć.
Czytaj także:
- Opowieści o regionie: w czerwcu w naszych lasach [PODCAST]
- Opowieści o regionie: czaple. Pióra czapli były najcenniejszym towarem na Titanicu [PODCAST]
- Opowieści o regionie: gołębie w lasach, na osiedlach, na rynkach [PODCAST]
- Opowieści o regionie: kuna. Żyje w lasach, ale też na naszych dachach czy pod maskami samochodów [PODCAST]
- Opowieści o regionie: majowa przyroda [PODCAST]
- Opowieści o regionie: kukułka. Wszyscy ją słyszeli, niewielu widziało [PODCAST]
- Opowieści o regionie: przyroda w kwietniu [PODCAST]