Opowieści o regionie: ryjówki. Bardzo małe, bardzo szybkie [PODCAST]
Ryjówki są najmniejszymi zwierzętami nie tylko w Polsce, ale i na świecie, są bardzo żarłoczne, jeśli nie zjedzą w ciągu 3 godzin padają nieżywe. W Opowieściach o regionie przyrodnik Tomasz Sczansny. Posłuchajcie!
Opowieści o regionie: ryjówki. Posłuchajcie wszystkich części
Opowieści o regionie: ryjówki
Tomasz Sczansny: Mamy 9 gatunków ryjówek w Polsce, z czego ta najmniejsza ryjówka, malutka ma tylko 3 gramy, 4 centymetry długości, a zjada ogromne ilości jedzenia w ciągu dnia. To jest taki standard, że w ciągu doby zjadają tyle ile ważą. Żyją bardzo szybko, intensywnie, bicie serca to aż 1000 razy na minutę.
Radio 90: Długo żyją?
Tomasz Sczansny: Krótko, tylko półtorej roku. Jak chomiki, z tym, że nie te polne, bo te polne długo żyją, ale podobnie jak gryzonie, choć ryjówki gryzoniami nie są. Być może one są czasami zwalczane, kojarzone z jakimiś myszami, bo one naprawdę tam, gdzieś w piwnicy czy w ogrodzie tak szybko biegają, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, co to jest. I często są zabijane, a są naszymi sprzymierzeńcami, bo żywią się nie roślinami, nasionami, tylko żywią się owadami, zwykle tymi, które nam szkodzą, także ślimakami, dżdżownicami… Chociaż takie małe ryjówki potrafią polować nawet na gryzonie, ale i na żaby. Fenomenem jest właśnie to, że ryjówki są jedynymi w sumie ssakami jadowitymi w Polsce, od dawna było wiadomo, że rzęsorek rzeczek i rzęsorek mniejszy są jadowite. Dopiero w 2022 roku na Uniwersytecie Mickiewicza w Poznaniu sprawdzono, że nawet ryjówka aksamitna ma toksyczną ślinę.
Radio 90: Czy my się powinniśmy ich bać?
Tomasz Sczansny: Nie powinniśmy się ich bać. Raz, że one unikają w ogóle ludzi, ale nawet jak taki rzęsorek próbował gryźć palec, to on był tylko trochę zdrętwiały, tak przez dwa dni.
Tomasz Sczansny: Ryjówki są u nas, żyją u nas w ogrodach, czasami w piwnicach. Nie udało mi się nigdy ryjówki sfotografować, proszę sobie wpisać w internet i zobaczyć jakie to są słodkie zwierzęta. Są spokrewnione z kretami, to co jest charakterystyczne, mają małe oczy, taki krótki ogonek i długi ryjek. Zresztą sama nazwa na to wskazuje, ten ryjek jest ruchomy na końcu zaopatrzony w takie długie wąsy czuciowe. Trochę to przypomina tapira.
Radio 90: One tak szybko biegają, skąd to się bierze?
Tomasz Sczansny: Raz, że unikają drapieżników, ale taki mają styl życia. Tak szybko bije to serce, że żyją bardzo intensywnie i często kiedy polują, jest jakiś nadmiar tego pokarmu, to chowają je do spiżarni, żeby nie trzeba było wychodzić, bo te wyjście może się wiązać ze śmiercią głodową. Wystarczy, że ryjówka dwie czy trzy godziny nic nie je i umiera z głodu.
Radio 90: Dużo ich mamy?
Tomasz Sczansny: To jest trudne do określenia, ale ja często odnajdywałem takie martwe ryjówki na środku piwnicy i się zastanawiałem, ale to chyba był ten moment, kiedy właśnie zabrakło pokarmu i nastąpiła śmierć głodowa, bo nic innego nie mogło się wydarzyć w tej piwnicy. Także jest ich sporo, z tym, że one nie żyją w stadach, łączą się tylko na chwilę w okresie godowym, ale później są samotnikami. Ja polecam każdemu takiego sąsiada, bo on jest bardzo pożyteczny, nieszkodliwy, tak szybki, że na pewno nikt nawet go nie zauważy. To co już wspominaliśmy ten rzęsorek żyje w wodzie i doskonale pływa nawet na głębokości dwóch metrów i nie ma błony pławnej, ale takie sztywne włosy, które pomagają w pływaniu, a na ogonie sztywne włosy, które służą jako ster. Przy badaniach wyszło, że taki jeden rzęsorek w ciągu dnia nawet 900 razy potrafi nurkować.
Czytaj także:
- Opowieści o regionie: siewki na spuszczonych stawach [PODCAST]
- Opowieści o regionie: kawki. Wiecie, że mają piękne oczy? [PODCAST]
- Opowieści o regionie: gawrony. Piękne, mądre… uciążliwe ptaki [PODCAST]
- Opowieści o regionie: nietoperze. To fascynujące stworzenia! [PODCAST]
- Opowieści o regionie: Cysters w Rudach, Mieszko w Kończycach. Majestatyczne dęby w regionie [PODCAST]
- Opowieści o regonie: „Dokąd nocą tupta jeż?” [PODCAST]
- Opowieści o regionie: czy wiecie, że w naszych lasach też są łosie? [PODCAST]
- Opowieści o regionie: daniele w naszych lasach. Trwa bekowisko [PODCAST]
- Opowieści o regionie: rykowisko w lasach regionu [PODCAST]
- Opowieści o regionie: sarny na łąkach i w lasach [PODCAST]
Wszystkie odcinki do sprawdzenia w cyklu Opowieści o regionie