Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Opowieści o regionie: Ryszard Bluszcz ze Szczejkowic, ławnik z długoletnim stażem

Facebook Twitter

Zawsze skupiony, zawsze słuchający z ogromnym zainteresowaniem. Ryszard Bluszcz z Szczejkowic, aktualny sołtys wsi, a prywatnie emeryt górniczy właśnie odebrał z rąk prezesa Sądu Okręgowego w Rybniku medal za długoletnią pracę w sądach. Opowiedział o tej pracy w programie Opowieści o regionie.

Opowieści o regionie
Ryszard Bluszcz ze Szczejkowic

Ryszard Bluszcz z Szczejkowic, aktualny sołtys wsi, a prywatnie emeryt górniczy właśnie odebrał z rąk prezesa Sądu Okręgowego w Rybniku medal. Medal przyznany mu przez Ministra Sprawiedliwości za długoletnią pracę w sądach. Bo Ryszard Bluszcz od 38 lat pracuje w lokalnych sądach jako ławnik! I właśnie jego praca została doceniona. Jak zaczynał?

Ryszard Bluszcz: Zaczynałem jako 33- letni górnik, byłem oddelegowany z kopalni do pracy jako ławnik. Sąd Rejonowy, wydział cywilny i karny. To były sprawy alimentacyjne, rozwodowe, które się w tamtym czasie toczyły właśnie w sądach rejonowych. Jeśli chodzi o wydział karny to były sprawy dotyczące stłuczek. Oddelegowanym było się 12 razy w roku, czyli raz na miesiąc, w sporadycznych przypadkach tych wyjść można było mieć więcej, ale to zależało od prezesa sądu.

Dziś jest ławnikiem w największych sprawach prowadzonych przez rybnicki sąd – to m.in. sprawy o zabójstwa, rozboje. Przed laty dzień pracy zaczynał od … napalenia w piecu. Posłuchaj tych wspomnień:

Na salach sądowych po 38-latach pracy w todze, Ryszard Bluszcz widział już chyba wszystko. Widział zwaśnionych małżonków godzących się korytarzu, słyszał krzyki zwaśnionych stron. Szlifował swoją cierpliwość, a kiedyś nawet ratował komuś życie…

Opowieści o regionie

Jaka dokładnie jest dziś rola ławnika? Czym się zajmuje? Czy sędziowie liczą się z ich zdaniem?

Jaka to jest praca?

Dziś w sądzie trzeba być skupionym.

– odpowiada Bluszcz:

Ryszard Bluszcz: Trzeba było myśleć i dokształcać się. Znać kodeks cywilny, kodeks karny, by wiedzieć w jakich widełkach obracać się jeśli chodzi o wyrok.

Radio 90: Zdarzyło się zasnąć?

Ryszard Bluszcz: Zdarzało się starszym ławnikom, czasami właśnie na tych starszych ławników mówiono śpiochy.

Coraz głośniej mówi się o tym, że w wielu regionach Polski ławników brakuje, prowadzone są kolejne nabory. Ale ławnikiem nie może zostać każdy.

Ja polecam to zajęcie, to ekscytująca praca

– mówi Ryszard Bluszcz.

Rozmawiała Barbara Kubica- Kasperzec.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj