Opowieści o regionie: teatr łączy, ponad granicami. Dni Teatru w Cieszynie
Polski i czeski teatr łączą siły, by wspólnie obchodzić Międzynarodowy Dzień Teatru. Po raz pierwszy w historii, Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie oraz Teatr Cieszyński w Czeskim Cieszynie razem będą świętować.

Szacowany czas czytania: 04:44
Dni Teatru w Cieszynie
28 marca widzowie zobaczą spektakl „Na pierwszy rzut oka” Teatru Polonia z Warszawy. To wyjątkowy monodram w wykonaniu Marii Seweryn. Dzień później 29 marca scena polska teatru z Czeskiego Cieszyna, zagra wielokrotnie nagradzane przedstawienie „Krzywy Kościół”.
Placówki współpracują od dwóch lat.
Teraz symbolicznie pokazują, że teatr potrafi łączyć ponad granicami
– mówi Katarzyna Dendys-Kosecka dyrektor Teatru w Cieszynie:
Katarzyna Dendys-Kosecka: Ma to takie symboliczne znaczenie dla nas, tu na granicy. 27 marca mamy Międzynarodowy Dzień Teatru i po raz pierwszy uczcimy go międzynarodowo. Myślę, że to jest taki dobry akcent dla nas, dla naszej współpracy, która zaczęła się dwa lata temu, zrobiliśmy wspólny spektakl „Romeo i Julia”, który też miał ten charakter polsko-czeski i to był pierwszy krok do naszej współpracy.
Od ponad 30 lat po obu stronach Olzy, realizowany jest przy współpracy obu teatrów Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Bez Granic”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka.
W ostatnim czasie ściślejsza współpraca jest także efektem, trwającego remontu czeskiego teatru. Aktorzy czeskiej sceny od regularnie goszczą na deskach Teatru im Mickiewicza w Cieszynie. Spektakle w ramach Międzynarodowego Dnia Teatru, również wystawione zostaną na tej scenie:
Katarzyna Dendys-Kosecka: A teraz, skoro teatr w czeskim Cieszynie jest w remoncie i tak naprawdę nie mają swojej sceny na chwilę obecną, my jesteśmy dla nich takim miejscem, gdzie umożliwiamy pracę tego teatru i oni mogą dalej grać dla swojej publiczności, co jest wielkim atutem również dla nas. Budujemy ponad granicami ten teatr, tą współpracę ponad granicami, czyli jesteśmy w takim bliskim kontakcie, po to, żeby repertuary dobrze dobierać dla naszego widza.
Dwa kraje, dwie sceny, jedne Dni Teatru w Cieszynie
W Cieszynie czujemy się jak u siebie
– nie ukrywa Bogdan Kokotek aktor, reżyser kierownik Sceny Polskiej w Czeskim Cieszynie:
Bogdan Kokotek: Bardzo fajnie. Niektórzy aktorzy naszego zespołu mieszkają w Cieszynie, także mają bliżej do pracy, niż do naszego macierzystego teatru w Czeskim Cieszynie. Czujemy się tu jak u siebie.
Radio 90: To dobrze, że to święto odbywa się w takiej formule?
Bogdan Kokotek: Bardzo dobrze, bardzo żeśmy się ucieszyli, kiedy pani dyrektor zaproponowała takie spotkanie w okolicy Międzynarodowego Dnia Teatru, żebyśmy razem, wspólnie to święto uczcili. (…)
Teatr w Czeskim Cieszynie ma trzy sceny: czeską, polską oraz bajkę. Radości ze współpracy nie kryje Petr Kracik reżyser i dyrektor placówki:
Petr Kracik: Bardzo się cieszę, że pani dyrektor Kosecka zostając dyrektorką niezwłocznie rozpoczęła współpracę z naszym teatrem. Chcę jej jeszcze raz publicznie podziękować, że przyjęła nas w swoje progi i że Scena Polska może tu gościć, prezentując swoje przedstawienia.

Spektakl „Krzywy Kościół” jest adaptacją głośnej powieści Karin Lednickiej, opowiadające o Karwinie, której dzisiaj już nie ma i ludzkich losach żyjących na pograniczu.
Bogdan Kokotek: Myśmy już wielokrotnie to przedstawienie prezentowali naszej publiczności w Czechach, na Zaolziu. Teraz chcieliśmy zaprosić widzów z Polski, którzy jeszcze nie mieli tej okazji, żeby zobaczyć to przedstawienie, które opowiada o mieście, które zniknęło, o starej Karwinie.
Petr Kracik: Pani Lednicka opowiada o niekiedy bolesnych kwestiach dotyczących wzajemnego współżycia Czechów i Polaków na tych terenach w okresie międzywojennym. Myślę, że robi to z właściwym wyczuciem, pozbawionym konfrontacji. Warto więc, by? z tą historią zapoznali się widzowie z Czech, jak i Polacy po drugiej stronie granicy.

Teatr w Cieszynie ma się bardzo dobrze. W 2024 roku Teatr im Mickiewicza w odwiedziło ponad 73 tysiące widzów.
Katarzyna Dendys-Kosecka: To jest wydaje mi się wynik tego, że przyciągamy do siebie, zarówno repertuarem, jaki atmosferą. Artyści się u nas fantastycznie czują, nasi goście się u nas dobrze czują, więc mogę powiedzieć, z własnej perspektywy i biorąc pod uwagę też festiwal teatralny, który tutaj się dzieje i raz w roku jest prawdziwym świętem teatrem, gdzie zapraszamy kluczowe spektakle z Polski, Czech i Słowacji, że ten teatr jest w w dobrej kondycji i chcielibyśmy jeszcze więcej tego widza. Biorąc pod uwagę, jak małym jesteśmy miastem, to jednak jesteśmy teatrem dla całego regionu.
To że w tak małym mieście, jakim jest Czeski Cieszyn, tak prężnie działa teatr, to prawdziwy cud
– dodaje dyrektor Kracik:
Petr Kracik: Teatr nasz jest wyjątkowy w swoim założeniu połączenia czeskiej i polskiej sceny oraz teatru lalek w jednym organizmie. Nie ma drugiego takiego teatru w Czechach, ani w Europie Środkowej. To cud, że w tak niewielkim mieście jakim jest Czeski Cieszyn, znajduje się dziewiąty co do wielkości teatr w Czechach.
Rozmawiał Arkadiusz Żabka, który odwiedził Teatr im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. Dni Teatru w Cieszynie odbędą się pod patronatem Radia 90.
Czytaj także: