Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Opryski roślin tylko wieczorami! Pszczelarze apelują, aby nie robić tego w dzień

Facebook Twitter

Fachowcy tłumaczą, że jest to jedna z przyczyn zmniejszania się liczby pszczół na świecie. Chodzi nie tylko o wielkich rolników, ale także o opryski, jakie wykonywane są w naszych ogródkach, czasem sąsiadujących z pasiekami.

Fot. pixabay.com

Obecnie bardzo dobra słoneczna pogoda sprzyja pracom na działkach i przy domach. Pszczelarze apelują, aby opryski wykonywać wieczorami, gdy pszczoły kończą loty i wracają na noc do ula. Owady te są najważniejszym zapylaczem w uprawach roślin rolniczych i sadowniczych. Wpływają na wzrost plonów, jak również na ich jakość. Zapylanie przez pszczoły drzew i krzewów owocowych, owoców jagodowych przyczynia się do lepszego wykształcenia owoców o większej liczbie nasion oraz łagodniejszym zabarwieniu i lepszym smaku. Na koniec dla przykładu: pszczoły miodne na plantacji rzepaku sprawiają, że plony wzrastają nawet o 30%.

Warto pamiętać, że kto stosuje środek ochrony roślin w sposób stwarzający zagrożenie dla zdrowia ludzi, zwierząt lub dla środowiska, podlega karze grzywny, a w przypadku rażącego naruszenia przepisów zostaje wydany zakaz wykonywania zabiegów z użyciem środków ochrony roślin (art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 roku o środkach ochrony roślin; Dz. U. z 2017 r. poz. 50 z późn. zm.).

W celu zapobiegania masowym zatruciom pszczół przez niewłaściwe opryskiwanie środkami ochrony roślin należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:

  • Nie stosować środków ochrony roślin na kwitnące rośliny uprawne i chwasty w trakcie oblotu pszczół.
  • Przestrzegać informacji zawartych w etykiecie każdego środka ochrony roślin.
  • Dobierać preparaty o możliwie najkrótszym okresie prewencji dla pszczół.
  • Stosować środki ochrony roślin w odległości nie mniejszej niż 20 metrów od pasiek.
  • Dobierać środki ochrony roślin tak, aby zminimalizować negatywny wpływ zabiegów ochrony roślin na owady zapylające.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj