Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Order Uśmiechu ma już dwóch rybniczan, czy będzie kolejna osoba?

Facebook Twitter

Order Uśmiechu, jedyne odznaczenie na świecie przyznawane przez dzieci ma 50 lat. W gronie ponad tysiąca laureatów Dalajlama, Jan Paweł II, czy Nelson Mandela.

W Rybniku dwie osoby mogą pochwalić się takim tytułem. To ksiądz Arkadiusz Nowak i Teresa Knura, komendant rybnickiego hufca ZHP. Od kilku lat Zespół Szkół nr 4 w Rybniku Golejowie nosi imię Kawalerów Orderu Uśmiechu. W sobotę (9.06.) do szkoły na piknik przybyli Kawalerowie, Teresa Knura i Piotr Rotter, by wspólnie odsłonić mural i zobaczyć przejmujący spektakl o Irenie Sendlerowej w wykonaniu uczniów:

Nas to po prostu mobilizuje do działania. Wiemy, że dzieci nas wyróżniły dlatego, żeby walczyć o ich prawa i zabezpieczać to, co im się należy – mówi Teresa Knura.

Dzieciaki co roku wybierają sobie jednego Kawalera i przez cały rok nad nim pracują. (…) Zawsze możemy wybrać sobie jakieś nowe wzory, jest świetnie, jak się uda złapać kontakt z kimś, ktoś nam odpisze na list, albo przyjedzie – tak jak dzisiaj – mówi Bożena Szymura, dyrektor szkoły.

Ideą patronatów w szkołach jest to, że te patronaty powinny odnosić się do postaci, postaci rzeczywistych, prawdziwych. Myślę, że każdy z blisko tysiąca Kawalerów Orderu Uśmiechu jest dla każdego z naszych uczniów wspaniałym wzorem – mówi Wojciech Świerkosz, zastępca prezydenta Rybnika.

Jak dowiedziało się Radio 90, do kapituły trafił wniosek, by Order Uśmiechu przyznać Anicie Geratowskiej, dyrektorce Ogniska Pracy Pozaszkolnej „Przygoda”. Decyzja ma zapaść za kilka miesięcy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj