Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Organizują oddział covidowy w Wodzisławiu

Facebook Twitter

Część oddziału chirurgii ogólnej jest zamieniona w oddział covidowy. W szpitalu w Wodzisławiu przygotowywane są miejsca dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Od wczoraj (27.10.) na 3 miesiące zawieszona została działalność oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Geriatrycznym w szpitalu w Rydułtowach.

Pacjenci będą dalej leczeni na internie w Wodzisławiu:

Otrzymaliśmy decyzję wojewody w tej sprawie, która nas zobowiązuje do utworzenia 20 łóżek dla pacjentów covidowych. Jest to przede wszystkim związane z brakami personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek – to jest pierwsza rzecz.  Po drugie, pierwotnie rozważaliśmy taką ewentualność, żeby ten oddział powstał w Rydułtowach, ale tam niestety nie ma zabezpieczenia anestezjologicznego, a pacjenci covidowi bardzo często w szybkim czasie wymagają takiego zabezpieczenia respiratorowego. Stąd decyzja, że tych pacjentów będziemy zaopatrywać tutaj w Wodzisławiu. Ten oddział już powstaje, już w tej chwili umieszczani są na nim pacjenci i tak naprawdę już funkcjonuje.

-mówi dyrektor szpitala w Wodzisławiu i Rydułtowach, Krzysztof Kowalik.

Personel pracujący do tej pory na oddziale wewnętrznym w Rydułtowach zostanie skierowany do pracy w Wodzisławiu na oddziale covidowym. A sytuacja kadrowa w lecznicy nie jest dobra, szpital poszukuje do pracy internistów i pediatrów:

Jeden z internistów otrzymał nakaz pracy od wojewody do szpitala w Raciborzu, w związku z tym wypadł z tego zespołu lekarskiego w Rydułtowach. Myślę, że jeśli chodzi o internistów, to na ten moment bylibyśmy w stanie bez problemu przyjąć 10 lekarzy.

Szpital w Wodzisławiu został zobowiązany do przygotowania oddziału z 20 łóżkami, w 5 łóżek respiratorowych.

Potrzeby na pewno będą większe

– dodaje dyrektor Kowalik:

Na tyle jesteśmy w stanie tych łóżek tutaj zrobić, czy ta liczba będzie wystarczająca? Myślę, że nie, ale nie jesteśmy w stanie, ten szpital nie jest z gumy, żebyśmy mogli tych łóżek tworzyć nieskończoną ilość. Tendencja jest rosnąca, więc będzie pacjentów przybywać.

Dziś (28.10.) na Śląsku odnotowano 1868 zakażeń na COVID-19.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 18 maja 2022