Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ortoptysta – dlaczego wizyta u tego specjalisty może poprawić jakość naszego życia? [materiał partnera]

Facebook Twitter

Mało kto wie kim jest i czym zajmuje się ortoptystka. Równocześnie absolwenci ortoptystyki działają na polskim rynku już od ponad 40 lat. Ich praca różni się od pracy okulisty, jednak ortoptyści również pomagają przy problemach z narządem wzroku. Terapia u ortoptysty zalecana jest przede wszystkim osobom (w tym również małym dzieciom) zmagającym się z zezem i niedowidzeniem. Co powinniśmy wiedzieć o ortoptystach? Jak znaleźć dobrego ortoptystę w Warszawie?

Fot. materiał partnera

Mało kto wie kim jest i czym zajmuje się ortoptystka, ale odpowiedź znajdziesz m. in na https://zobaczycjutro.org/gabinet-ortoptyczny-warszawa/

Charakterystyka pracy ortoptysty

Ortoptysta nie jest okulistą, jednak zdarza się, że wykonuje część obowiązków tego lekarza. Jako, że do uzyskania dyplomu ortoptysty nie są potrzebne wyższe studia (trzeba ukończyć 2-letnią szkołę policealną) zakres jego kompetencji się różni. Ortoptysta stosuje terapię metodami bezinwazyjnymi. W skrócie można powiedzieć, że jego działalność uzupełnia pracę okulisty. Polega ona przede wszystkim na dobraniu, a następnie wykonywaniu z pacjentem określonych ćwiczeń, które pomagają korygować problem zeza i nieprawidłowego widzenia. Na wizytę u ortoptysty, jakiego znajdziesz na https://zobaczycjutro.org/gabinet-ortoptyczny-warszawa/ warto jest się umówić zwłaszcza z małym dzieckiem, gdyż ćwiczenia ortoptystyczne przynoszą szczególnie dobre rezultaty w młodym wieku.

Kilka słów o kształceniu ortoptystów

Ortoptystów kształci obecnie wiele szkół policealnych znajdujących się w dużych polskich miastach. W ich programie znajduje się co najmniej 1600 godzin zajęć, a także praktyki zawodowe (które są odbywane w gabinetach ortoptystycznych, szpitalach, przychodniach czy gabinetach okulistycznych).

Kształcenie odbywa się w różnych trybach – dziennym, wieczorowym (nauka w tygodniu, jednak w późniejszych godzinach) i zaocznym (zajęcia odbywają się w weekendy).

Przedmioty, które muszą zaliczyć studenci ortoptystyki to między innymi: wykonywanie badań ortoptystycznych i niektórych badań okulistycznych, język migowy, psychologia, pedagogika, anatomia i patofizjologia człowieka, udzielanie pierwszej pomocy, charakterystyka wybranych chorób narządu wzroku i wad rozwojowych.

Wielu działających w Polsce ortoptystów nie poprzestaje na ukończeniu szkoły policealnej. Doskonalą oni swoje kompetencje na studiach medycznych lub humanistycznych.

Czego możemy oczekiwać od ortoptysty?

Ortoptyści zajmują się opracowywaniem bezinwazyjnej terapii opartej na ćwiczeniach. Specjalista ten uczy pacjenta wykonywać ćwiczenia, a następnie nadzoruje ich powtarzanie. Jego terapia jest szczególnie zalecana dzieciom i dorosłym z problemem zeza i uciekania oka, nieprawidłowym widzeniem obuocznym, zaburzeniami fiksacji, nieprawidłową akomodacją, itp.

Specjalista ten przygotowany jest do wykonywania niektórych zabiegów okulistycznych. W jego gabinecie możemy zmierzyć ciśnienie śródgałkowe, ocenić pole widzenia i ruchy oczopląsowe, przeprowadzić ocenę dna oka.

Ortoptyści posiadają przygotowanie psychologiczne i pedagogiczne, dlatego mogą z sukcesami pracować z dziećmi. Terapia dziecka różni się od terapii dorosłego tym, że wszystkie ćwiczenia wykonywane są pod okiem ortoptysty (dorośli mogą część z nich wykonywać samodzielnie w domu).

Placówki, które zatrudniają ortoptystów

Część absolwentów ortoptystyki decyduje się na założenie działalności gospodarczej i otworzenie własnego gabinetu. Inni podejmują pracę na etacie. Znajdują zatrudnienie w gabinetach ortoptystycznych, okulistycznych, przychodniach, szpitalach, przedszkolach, poradniach patofizjologii widzenia, specjalnych placówkach dla dzieci z problemami zeza i niedowidzenia.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 marca 2024