StartWiadomości

Orzeł bez korony w Godowie

Pomnik stoi na gruncie należącym do PKP, jest więc własnością spółki. Władze Godowa w obliczu zbliżającej się rocznicy, zwróciły się do kolei z pytaniem o jego remont. Zaproponowano też, by PKP przekazało na rzecz gminy ten teren, łącznie z budynkiem dworca i nieczynnym fragmentem torowiska, wtedy samorząd mógłby zająć się odnowieniem pomnika. Odpowiedzi ze strony PKP brak.

Udało się dowiedzieć, że na pytanie urzędników z Godowa o możliwość wykorzystania łąki niedaleko pomnika na obchody setnej rocznicy powstań śląskich – stanowisko spółki dopuszczało jedynie wynajęcie terenu za opłatą. Jaką? Tego już nie określono. Sytuacja na razie wydaje się bez wyjścia: bo Godów nie może remontować obiektu, którego nie jest właścicielem, a PKP pisze do redakcji, że to właśnie gmina opiekuje się pomnikiem i że z informacji jakie posiadają, po otrzymaniu dodatkowych środków, planowany jest jego remont, z uzupełnieniem korony dla orła. W urzędzie jednak takich planów nie ma.

Są za to plany co do obchodów 100 rocznicy wybuchu powstań śląskich. Zaplanowano je na 17 i 18 sierpnia w Godowie i czeskich Petrovicach, bo to właśnie na granicy tej miejscowości i Skrbeńska wybuchło I powstanie.

Zostaw komentarz