Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Osiem lat starań i szukania pieniędzy. Ośrodek w Bażanowicach zostanie rozbudowany

Facebook Twitter

Po prawie 8 latach starań ośrodek w Bażanowicach zostanie rozbudowany. W końcu udało się pozyskać pieniądze na ten cel. Pozwolenie na budowę Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Cieszynie, które przy Zamkowej prowadzi placówkę ma już od 2015 roku. Powstanie zupełnie nowy, dodatkowy budynek.

Ośrodek w Bażanowicach świadczy usługi rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawcze. Po 8 latach starań udało się pozyskać środki na rozbudowę miejsca.

Ośrodek w Bażanowicach zostanie rozbudowany. Nowy budynek, nowe możliwości

Rozmawialiśmy z Katarzyną Rudek, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Bażanowicach:

Katarzyna Rudek: 5 stycznia 2023 roku udało się podpisać umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska na kwotę 2,242 mln zł. Swoich pieniędzy mamy 1,5 mln zł z darowizn i różnych zbiórek publicznych. Wnioskowaliśmy do Urzędu Marszałkowskiego o środki w wysokości 3 mln zł. Mam ogromną nadzieję i oczekiwania, całe nasze środowisko oczekuje, że to się uda. Staramy się to rozbudowywać od 2015 roku, więc to już jest długi czas.

Osiem lat starań i szukania pieniędzy. Ośrodek w Bażanowicach zostanie rozbudowany

Katarzyna Rudek, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Bażanowicach

Z dobrymi wiadomościami do placówki przyjechał Krzysztof Klimosz, członek Zarządu Województwa Śląskiego:

Krzysztof Klimosz: Możemy potwierdzić, że jako województwo śląskie przekazujemy ok. 3 mln zł z funduszu PFRON na wsparcie rozbudowy tego obiektu. Ta najbliższa inwestycja to jest wartość prawie 7,5 miliona. Miejmy nadzieję, że będą to dobrze wydane pieniądze i że skorzystają na tym dzieci, bo to najważniejsze. To dofinansowanie z województwa domyka plan finansowy tej inwestycji. My jako województwo śląskie cieszymy się, że możemy w tym współuczestniczyć. To nie pierwsze wsparcie z funduszu PFRON i miejmy nadzieję, że nie ostatnie. Jestem zbudowany postawą nauczycieli, poświęceniem, jakie dają tym dzieciom. Bardzo się cieszę, że wsparcie województwa przynosi takie efekty.

Osiem lat starań i szukania pieniędzy. Ośrodek w Bażanowicach zostanie rozbudowany

Krzysztof Klimosz, członek Zarządu Województwa Śląskiego

Jakie funkcje będzie pełnił nowy budynek?

Katarzyna Rudek: W tym budynku będzie się mieściła niepubliczna specjalna szkoła podstawowa i punkt wczesnej interwencji, czyli zabezpieczenie dzieci zagrożonych zaburzeniami rozwojowymi od narodzeni do 7. roku życia. W punkcie wczesnej interwencji przyjmujemy rocznie około 1000 dzieci. W stałej terapii jest około 300-400 dzieci z terenu powiatu cieszyńskiego. To nie są tylko dzieci niepełnosprawne, ale z zaburzeniami wieku rozwojowego. W 2020 roku już czuliśmy, że brakuje nam pomieszczeń. Zainteresowanie jest duże, placówka jest stosunkowo mała, jest w ładnym zabytkowym, parkowym otoczeniu. Jest duże zainteresowanie naszymi usługami.

-dodaje, dyrektor ośrodka, Katarzyna Rudek.

Osiem lat starań i szukania pieniędzy. Ośrodek w Bażanowicach zostanie rozbudowany

Jaka jest oferta placówki?

Katarzyna Rudek: Zajmujemy się w zasadzie kompleksowo dziećmi, młodzieżą, młodzieżą dorosłą i osobami dorosłymi z niepełnosprawnością intelektualną. Mamy placówki takie jak ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy, gdzie dzieci realizują obowiązek szkolny od 3 do 25 roku życia. Mamy niepubliczną podstawową szkołę specjalną, która ma się przenieść do tego nowego budynku. Mamy niepubliczną szkołę przysposabiającą do pracy, to jest dla absolwentów ośrodka rehabilitacyjnego. Mamy świetlicę terapeutyczną i wczesną interwencję dla małych dzieci.

Prace przy budowie nowego budynku mogłyby ruszyć wiosną. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2024 roku. Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 31 maja 2023