Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ostatki w rytmach jazzu

Facebook Twitter

Adam Oleś z zespołem wystąpi w Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach. Jazzowe Ostatki odbędą się w piątek (08.02.) o godz. 19.00. Koncert będzzie promował najnowszą płytę artysty "Adam Oleś hurdu_hurdu". Bilety 20 zł.

Płyta Adam Oleś hurdu_hurdu to efekt poszukiwań inspiracji w śląskich motywach muzycznych, po to aby pokazać szeroko pojmowaną śląskość w nowym świetle.

Wychowałem się, słysząc gwarę. Dla mnie to rodzaj muzyki. Organizując koncert na festiwalu Voicingers dotarłem do GOK w Suszcu i usłyszałem płytę tamtejszego Regionalnego Zespołu Śpiewaczego Radostowianki. To miał być tylko jeden wspólny występ. Aplauz publiczności wywołało już samo zestawienie kilkunastu kobiet w tradycyjnych strojach i jazzowego zespołu instrumentalnego. Do tego połączenie energii młodziutkiej wokalistki Dominiki Kontny i doświadczenia tych pań. Wielkie brawa dodały mi skrzydeł. Pomyślałem, że warto to nagrać, zarejestrować. Ideą projektu jest kolaż gwary śląskiej z aranżacją współczesną, w której dużo jest elementów muzyki jazzowej, głównie improwizacji (zarówno w relacji na scenie, jak w intensywności kontaktu z reakcją odbiorcy). Idziemy w stronę prostoty. Nie chodziło o to, żeby to było wielkie, orkiestrowe. Nie polifoniczne fajerwerki, ale siła przekazu. Chcemy pokazać, że śląski folklor można pokazać inaczej: skromnie, intymnie, kameralnie – mówi Adam Oleś.

Adam Oleś – urodzony w Rybniku, na stałe zamieszkały w Żorach. Ma za sobą klasyczną edukację wiolonczelową w szkołach pierwszego i drugiego stopnia. Z wykształcenia i zamiłowania geolog. W muzyce miłośnik improwizacji i dialogu – poeta i dźwiękowy malarz w jednym, ale również aranżer i producent. Jeden z nielicznych wiolonczelistów jazzowych, który ze swadą naturszczyka wykorzystuje instrument do grania kontrabasowego i nie zawsze są to uczesane dźwięki. Winny muzycznego zestrojenia dwóch projektów : Dobrej nocy i sza w 2008 roku oraz Adam Oleś hurdu_hurdu w 2012 roku. Współpracował z muzykami polskiej i międzynarodowej sceny jazzowej, popowej i etnicznej, a wśród nich między innymi z: Grażyną Auguścik, Grzegorzem Karnasem, Jorgosem Skoliasem, Tomaszem Kałwakiem, Michałem Tokajem, Sebastianem Frankiewiczem, Radosławem Nowickim, Michałem Miśkiewiczem, Damianem Kuraszem, Jarosławem Besterem, Sławomirem Bernym.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 1 lutego 2023