Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ostatni etap remontu baszty w Wodzisławiu

Facebook Twitter

Udało się za drugim razem. Wodzisław Śląski cieszy się z dotacji z funduszy unijnych na kolejny etap rewitalizacji Baszty Rycerskiej na Grodzisku. To 122 tysiące euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

baszta rycerska
fot. Marcin Giba/wodzislaw-slaski.pl

Miasto z naszego regionu o pieniądze sięgnęło wspólnie z partnerami: czeskim Euroregionem Silesia, miastem Budišov nad Budišovkou, gminą Jeseník nad Odrou oraz Stowarzyszeniem Gmin Dorzecza Górnej Odry.

Będziemy mogli zbudować taras zewnętrzny, zainstalować odpowiedni monitoring, ale co ważne w końcu zadaszyć basztę. Przypomnę tylko, że w ciągu ostatnich kilku lat baszta została już gruntownie wyremontowana, jeśli chodzi o stolarkę okienno drzwiową. Zabezpieczyliśmy i wyremontowaliśmy ściany zewnętrzne i wewnętrzne baszty, nie została ona jednak zadaszona. To się zmieni, baszta uzyska odpowiednie zadaszenie, naprawimy i przygotujemy do użytkowania schody wewnętrzne i zbudujemy taras, który pozwoli baszcie być znowu wieżą widokową.

-mówi Anna Szweda-Piguła, rzeczniczka wodzisławskiego magistratu. To III etap, ostatni, rewitalizacji tego obiektu, dzięki czemu zostanie otwarty dla mieszkańców.

Wcześniej m.in. zabezpieczone zostały ściany, elewacja i stolarka okienna:

Jak wiadomo jest to jeden z tych zabytków, który firmuje Wodzisław Śląski na zewnątrz i chcemy, aby była ona dostępna nie tylko dla mieszkańców, ale i turystów odwiedzających nasze miasto. Co istotne projekt pozwoli nam na to, by baszta stała się znowu jednym z tych zabytków, który będzie -miejmy nadzieję- przyciągał do miasta i zachęcał do turystyki w Wodzisławiu i jego okolicach. Po raz drugi próbowaliśmy uzyskać dofinansowanie. Najpierw staraliśmy się z jednym partnerem czeskim pozyskać środki na to, by stworzyć wieże widokową. Nie udało się, nie poddaliśmy się jednak, znaleźliśmy większą ilość partnerów. Udało się, mamy środki na to, by wykorzystać je odpowiednio i zrobić z baszty prawdziwy i funkcjonujący zabytek.

Prace będą się toczyć przez najbliższe dwa i pół roku. Całość prac szacuje się na 144 tysiące euro.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024