Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ostrawa: Björk jednak nie wystąpi

Facebook Twitter

Dwa zespoły zastąpią na tegorocznym festiwalu Colours of Ostrava (12-15.07) islandzką piosenkarkę Björk, która z powodów zdrowotnych odwołała swoje wystąpienie: szkoccy Mogwai, oraz amerykańska psycho-transowa sensacja Infected Mushroom.

„Było to uporczywe i ciężkie szukanie, ponieważ zespoły mają już zaplanowane swoje tourné. Zarówno Mogwai, jak i Infected Mushroom są gwarancją intensywnych i wspaniałych koncertowych przeżyć“ – mówi dyrektorka festiwalu Zlata Holušová. Obie formacje zagrają w czwartek 12 lipca i tym samym uzupełnią pierwszy festiwalowy dzień, podczas którego grają już na przykład Rufus Wainwright czy Kronos Quartet z projektem Uniko.

Infected Mushhroom mają opinię pionierów i głównej osobistości psycho trance. Ich mottem są cztery słowa: powerful, global, dancefloor, destructive.  „W innowacyjny sposób nawarstwiają się w ich muzyce metal, progrock, dubstep, pop, kwilące arabskie melodie, ciemne syntezatorowe riffy, gitary, inne instrumenty i krzykliwy wokal Amita“ – charakteryzuje zespół Zlata Holušová. Magazyn  Rolling Stone, po występie zespołu na festiwalu Coachella, napisał o nich: „Nie boimy się ich furii, ale nie jesteśmy jej pewni.“ Sukces siedmiu albumów i hitów Killing Time czy Smashing the Opponent podkreśla jeszcze milionowa oglądalność klipów na You Tube. Infected Mushroom w przeszłości współpracowali między innymi z Perry Farrellem z Jane’s Addiction, Carlem Coxem, Paulem Oakenfoldem czy weteranem Ray Manzarekem z legendarnych The Doors.

Szkocki kwintet Mogwai jest jedną z najważniejszych post-rockowych kapel w historii, podziwianą nawet przez legendarnego didżeja Johna Peela. „Będą wam krwawić uszy, ale majestatyczna muzyka, którą są w stanie zagrać chyba tylko oni, po chwili wam te rany zagoi“ pisano o Mogwai, zespole grającym przeważnie instrumentalne, melancholijnie zabarwione kompozycje meandrujące od piękna do chaosu. „W momencie, gdy wrzawa chwilę przed kulminacyjnym wybuchem zmienia się w liryczne, rozluźniające wyciszenie, to słowa zastępują emocjonalną, innowacyjną i dynamiczną gitarę“ opisuje Zlata Holušová. Mogwai należy do najlepszych koncertowych zespołów na świecie,  na żywo jest w stanie po prostu omamić słuchacza. Wszystkie siedem albumów grupy otrzymało bardzo dobre recenzje, włączając w to ostatnią, tegoroczną płytę Hardcore Will Never Die, But You Will pod etykietką Sub Pop.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj