Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ostrowski: Myślimy o strajku, trzeba powstrzymać te szaleńcze pomysły!

Facebook Twitter

Kompania Węglowa przynosi ogromne straty to już 300 milionów złotych. Dlatego wprowadza plan restrukturyzacji, który spotkał się z ostrym sprzeciwem związków zawodowych.

Jak zdradził nam gość piątkowej porannej rozmowy w Radiu 90, górnicza Solidarność przygotowuje się do strajku. Gościem Arkadiusza Żabki był Marek Ostrowski z Rady Sekcji Krajowej Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność” był w piątek (22.11) porannym gościem Radia 90.

Radio 90: Zwolnienie ponad 1000 pracowników administracji, obniżenie płac, sprzedaż KWK Knurów-Szczygłowice oraz łączenie kopalń to część założeń planu restrukturyzacji spółki na lata 2013-2020. Zarząd Kompanii Węglowej przedstawił Radzie Pracowników takie założenia. Solidarność mówi „nie dla takich zmian”. Dlaczego?

Ponieważ cały program nie dość, że jest wprowadzany bez jakiegokolwiek dialogu czy to z Radą Pracowniczą czy z organizacjami pracowniczymi, czyli nie jest skonsultowany, a już jest wprowadzany. Przykład to kopalnia Brzeszcze, gdzie wprowadzono alokację, już się rozpoczęła przeprowadzka na kopalnię Zimowit, a wszystko to dąży do zamknięcia, likwidacji tej kopalni. A samo łączenie kopalń?…

Radio 90: Tutaj w regionie rybnickim mają zostać połączone kopalnia Jankowice z Chwałowicami oraz kopalnia Marcel i Rydułtowy-Anna.

Tak, my tego nie rozumiemy, ponieważ nie było żadnych rozmów w tym temacie i nikt nam nie przedstawił zasadności takiego łączenia. Rozumiem, że jeżeli kopalnia ma złoża na wyczerpaniu i żeby uratować załogę, zapewnić miejsca pracy, to wtedy się łączy, ale żeby łączyć takie giganty jak Chwałowice i Jankowice czy Marcel z Rydułtowami, to naszym zdaniem wszystko prowadzi do likwidacji kopalń w tym regionie.

Radio 90: Wiceprezes Kompanii Węglowej, Marek Uszko, mówił w Radiu 90, że nie ma innej drogi dla Kompanii Węglowej, która przynosi takie straty – na koniec września to blisko 300 milionów złotych, pięć ton węgla na zwałach…

Tylko to nie jest nasza wina. Teraz ten program naprawczy wprowadzają ludzie, którzy jeszcze w tamtym roku hucznie świętowali 10-lecie Kompanii. I wtedy nie było mowy, że coś takiego może się stać, że w ciągu roku Kompania zostanie doprowadzona do takiego stanu. To, że jest sześć milionów węgla na zwałach, to również nie jest wina górników, ale polityka rządu i Kompanii. My jesteśmy gotowi fedrować, wydobywać węgiel, tylko, jeżeli ze wschodniej granicy wpływa 15 milionów ton węgla pod żadną kontrolą – nie tylko ilości, ale i jakości, który jest poniżej norm, jakie się stosuje w polskim górnictwie, a potem się go miesza i sprzedaje, to coś mówi. Jeszcze jest jedna rzecz – na przykładzie – z Elektrowni Rybnik, kiedy z kopalni Jankowice są pociągnięte tory, to my sprowadzamy węgiel z Bogdanki, a potem nam się mówi, że są za wysokie koszty, że nie można węgla sprzedać. Tylko ten rynek, że nie da się sprzedać węgla, to nie jest wina górnika.

Radio 90: Ograniczeniu ma ulec liczba ścian – z 54 do 35…

Kiedyś też tak wprowadzano konsolidację węgla, likwidowano niskie ściany, rpzechodzono tylko na wysokie. Zmniejszanie ilości ścian, kiedy na Rydutowach jest pięć ścian, a na Marcelu ze trzy – to ograniczenie oznacza likwidację miejsc pracy.

Radio 90: Właśnie, a propo miejsc pracy. W administracji ma zostać zwolnionych 1020 osób – takie są wyliczenia skrupulatne, a przyjęcia w Kompanii Węglowej mają zostać wstrzymane do 2020 roku.

Tak, i tutaj też jest takie kuriozum, że przyjęcia czy likwidacja miejsc pracy – myśmy to przerabiali na przykładzie centrów wydobywczych, kiedy te dokumenty do centrali i tak będą musieli ci ludzie przygotowywać. Ograniczenie i stworzenie, wydzielenie spółki, tak zwane Centrum Usług Księgowych, to wszystko i tak muszą przygotować te panie na kopalniach. I teraz wydzielenie, to jest stworzenie spółki, gdzie znowu paru kolesi otrzyma funkcję prezesa, rady nadzorczej i tak dalej. To jest taki sam przykład jak wydzielenie zakładów-córek. Też nam nikt nie powiedział, a teraz mają się zacząć rozmowy o przekształcenie elektrociepłowni i też nikt tam nie mówi, że to dlatego, czy jest nieopłacalne i tak dalej. Jeżeli będzie stworzona spółka-córka, to będzie lepiej. Jeszcze jest zależne, że podpiszą umowę z miastem Rybnik na dostawę ciepła, ale na to, że to ciepło będzie odbierane, musi być podpisana uchwała.

Radio 90: Tych przykładów, gdzie Kompania próbuje wprowadzić program restruktuzacji jest bardzo wiele. Chociażby absolwenci, którzy mają podpisane umowy dotyczące gwarancji prawy, dziś nie wiedzą, czy mogą liczyć na wywiązanie się z umowy.

Są dwie szkoły zasadnicze, zawodówki i są technika. Na dzień dzisiejszy podpisanych jest w okręgu rybnickim 230 umów, a przyjęć absolwentów zawodówek jest zero. Przyjęto około stu techników, a reszta, mimo że mają gwarancję, nie otrzymali oferty pracy.

Radio 90: Tam Kompania wypłaca odszkodowania?

Nie wiem, czy Kompania będzie wypłacała za to odszkodowania. Wiem, że podpisali z absolwentami umowy gwarantujące im przyjęcie do pracy. Na razie, jak mówią, że do 2020 absolwenci będą przyjęci, to jest bardzo dużo czasu.

Radio 90: Cięcia mają dotknąć także emerytów górniczych. Od 2016 roku ma zostać zlikwidowany deputat węglowy, to jest to co JSW przerabia, ale dzisiaj mamy sytuację następującą: mamy pogotowie strajkowe w kopalniach. Zatem co dalej?

Dzisiaj sztab protestacyjny zadecyduje o formie protestu i na pewno już od poniedziałku czy wtorku zaczniemy sprawę nagłaśniać. A ścieżka, która została ustalona, będzie przyjęta, na razie nie chcę zdradzać szczegółów.

Radio 90: Ale po to pana zaprosiliśmy, żeby się dowiedzieć. Czy myślimy o strajku?

Tak, myślimy. Wykorzystamy wszystkie możliwe i legalne formy, na dzisiaj, do powstrzymania tych panów przed tymi szaleńczymi pomysłami.

Radio 90: Jeszcze w tym roku?

Tak.

Radio 90: Jeszcze grudzień?

29 mają zostać przedstawione wszystkie dokumenty dotyczące restrukturyzacji, programów naprawczych. Ale po rozmowach z Radą Pracowników i po spotkaniu z wicepremierem Piechocińskim, raczej jest zielone światło ze strony rządzących na wprowadzenie tych planów. A przypomnę, że teraz za naprawianie i robienie programu naprawczego biorą się ludzie, którzy sami doprowadzili do tej sytuacji, jaka teraz jest.

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

Poranny gość w Radiu 90! W każdy wtorek i piątek, tuż po 8.00 – pytamy, dyskutujemy, omawiamy tematy ważne i istotne.  Czekamy także na Wasze propozycje – kogo chcecie usłyszeć w programie? Jaki temat należy poruszyć? Czekamy na sugestie, zachęcamy do komentowania. Skontaktuj się z nami – KLIKNIJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj