Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ostrożnie w górach. Goprowcy radzą przed kolejnym wakacyjnym weekendem w Beskidach

Facebook Twitter

Wychodząc w góry, sprawdź pogodę, spakuj się odpowiednio do prognozy i planów, powiadom bliskich o trasie swojej wycieczki; zainstaluj aplikację Ratunek. To są rady beskidzkiego GOPR-u przed kolejnym wakacyjnym weekendem.

fot. facebook.com/grupabeskidzkagopr

Ruch turystyczny w górach, zwłaszcza w weekendy stale rośnie. W pierwszym tygodniu wakacji goprowcy w Beskidach interweniowali w 10 wypadkach. Pięć z nich to zdarzenia z udziałem turystów pieszych, jeden wypadek paralotniowy, a 4 dotyczyły rowerzystów. Jednego z rowerzystów nie udało się uratować, w sobotę (2.07.) na czerwonym szlaku nieopodal Stacji Turystycznej na Słowiance doszło do nagłego zatrzymania krążenia u rowerzysty. Nie udało się go uratować.

Wybrane akcje:

  • 02.07 – Błatnia
    O godzinie 14:00 do Centrali w Szczyrku dotarła informacja o uczestniku wycieczki, który w wyniku poślizgnięcia doznał urazu głowy i kończyny dolnej. Przewodnik prowadzący grupę wstępnie zaopatrzył rany i zabezpieczył termicznie turystę oraz wezwał pomoc przy użyciu aplikacji Ratunek. Dzięki dokładnym koordynatom, zespół ratowników stacjonujących w dyżurce na Klimczoku mógł szybko zlokalizować wypadek i dotrzeć na miejsce. Poszkodowanego przetransportowano do Jaworza, skąd dalej karetką pogotowia został przewieziony do szpitala w Bielsku-Białej.
  • 02.07 – Słowianka
    Przed godziną 20:00 CSR Szczyrk otrzymała zgłoszenie z numeru alarmowego 112 o prowadzonej resuscytacji krążeniowo-oddechowej rowerzysty, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Zdarzenie miało miejsce na czerwonym szlaku nieopodal Stacji Turystycznej na Słowiance, pomocy udzielał kolega, z którym rowerzysta wybrał się na wycieczkę. Natychmiast z Centrali został wysłany zespół 3 ratowników GOPR, równocześnie ze stacji w Węgierskiej Górce wyjechała karetka pogotowia. W międzyczasie na miejsce dotarł ratownik będący prywatnie w Stacji Słowianka i wsparł turystę w resuscytacji partnera. Pogotowie po dojeździe przejęło czynności ratownicze, które kontynuowane jeszcze przez godzinę nie pozwoliły na przywrócenie funkcji życiowych mężczyzny – stwierdzono jego zgon. Po czynnościach odpowiednich służb, ratownikom GOPR pozostał smutny obowiązek transportu ciała rowerzysty do Żabnicy Skałki. Ratownicy o godzinie 1:00 w nocy wrócili do stacji centralnej.
  • 03.07 – Szczyrk Kaimówka
    Po 14:00 z dyspozytorni pogotowia ratunkowego zostaje przekazane zawiadomienie o wypadku paralotniarza przy lądowaniu na Kaimówce. Mężczyzna po gwałtownym uderzeniu w ziemię doznał złamania kończyny dolnej. Ratownicy GOPR wraz z ratownikami Pogotowia Ratunkowego po podaniu środków przeciwbólowych oraz unieruchomieniu kończyny przetransportowali mężczyznę do karetki czekającej u podnóża lądowiska, skąd został przewieziony do szpitala w Bielsku-Białej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj