Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Osuwisko w Cieszynie zostanie zabezpieczone

Facebook Twitter

Jest szansa, że jeszcze w tym roku, najpóźniej na początku przyszłego zakończą się prace zabezpieczające osuwisko na ulicy Błogockiej w Cieszynie. Przypomnijmy, w 2010 roku osunęła się tam ziemia, co doprowadziło do wielu szkód na obszarze mieszkalnym i zniszczenia jezdni.

osuwisko

Osuwisko zostanie umocnione, ruch na Błogocką w Cieszynie powróci.

Droga została wyłączona z ruchu, a mieszkańcy stojących na wzniesieniu domów żyli w strachu, mimo iż specjalistyczne badania potwierdziły, że budynkom nic nie zagraża. Miasto długo starało się o środki na likwidację osuwiska i zabezpieczenie tego terenu.

Udało się dopiero w ostatnich latach

– mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz: To osuwisko dopiero teraz, w tej kadencji doczekało się rzeczywiście dużych pieniędzy, bo to będzie około 15 milionów, które pozyskaliśmy na zabezpieczenia tego osuwiska i z powrotem na odbudowanie ciągu pieszo-rowerowego, a właściwie takiej drogi o niskim natężeniu ruchu. W tym miejscu jest to osuwisko czynne, na którym znajdują się też budynki, więc to zabezpieczenie było absolutnie niezbędne.

osuwisko

Osuwisko przez lata się pogłębiało

Prace trwają w tym miejscu od zeszłego roku, teren został już wzmocniony

– dodaje burmistrz Staszkiewicz.

Gabriela Staszkiewicz: Zostały tam wbite opalowanie, takie, które zabezpiecza przed osuwaniem. Bardzo głębokie te zabezpieczenia. No i oczywiście jeden z domów został wyburzony. Musiała się rodzina z tym domem pożegnać. To jest bardzo duża inwestycja, ale z pozyskaniem środków od wojewody na osuwiska, na zabezpieczenia osuwisk. Cieszymy się, że udało się to zrobić.

Osuwisko zostanie zabezpieczone tak, by mieszkańcy mogli wreszcie poczuć się bezpiecznie w swoich domach. Na ulicy Błogockiej ma zostać też przywrócony ruch.

Gabriela Staszkiewicz: W tej chwili tam nie funkcjonuje droga. Tę drogę chcemy odbudować. Chcemy, żeby tamta droga powstała, bo jest potrzeba komunikacji tego miejsca. Przy okazji możemy przywrócić z powrotem ruch przy tej drodze. Myślę, że będzie taka alternatywa również dla naszych mieszkańców. Tamtędy można spokojnie na tereny rekreacyjne się przespacerować. I będzie odbudowane ten ciąg pieszo-rowerowy, więc też komunikacyjnie będzie to lepsze rozwiązanie dla mieszkańców.

Powtórzmy, prace nad likwidacją osuwiska trwają. Zakończą się z końcem tego roku albo na początku przyszłego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 maja 2023