Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oszustwo na strażaka: Przestępcy pukają do domów

Facebook Twitter

Oszustwo na strażaka. Straż pożarna apeluje o czujność, bo pojawili się oszuści, którzy podszywają się pod strażaków, próbują dostać się do domów pod pretekstem kontroli pożarowej.

Fot. pixabay.com

Oszustwo na strażaka. Oszuści podszywają się pod straż pożarną i pod pretekstem kontroli pożarowej próbują dostać się do domów.

Oszustwo na strażaka. Straż pożarna ostrzega

Rozmawialiśmy z Anetą Gołębiowską, rzeczniczką wojewódzkiej komendy straży pożarnej w Katowicach:

Aneta Gołębiowska: W ostatnich dniach na terenie województwa Śląskiego, pojawił się przypadek oszustwa „na strażaka”. Osoby przebrane w mundury, próbował dostać się do mieszkania starszej kobiety informując ją, że przyszli na kontrolę przeciwpożarową. Przestępcy działając metodą „na strażaka” oszukują głównie osoby starsze wykorzystując ich nieuwagę, próbują wejść do domu pod pozorem założenia czujek dymu lub sprawdzenia zabezpieczeń przeciwpożarowych – w ten sposób próbują wyłudzić pieniądze i kosztowności.

Powinniśmy dotrzeć z przestrogami do osób w rodzinie czy sąsiadów, którzy mieszkają samotnie, u których oszuści mogą próbować wzbudzić takie zaufanie:

Aneta Gołębiowska: Informujemy, że funkcjonariusze PSP nie przeprowadzają czynności kontrolno – rozpoznawczych w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Kontrole we wszystkich innych obiektach poprzedzone są wcześniejszym pisemnym zawiadomieniem o kontroli. Apelujemy o czujność w takich sytuacjach. Uważajmy na osoby starsze w naszym otoczeniu, przekażmy im, że strażacy nie prowadzą kontroli w prywatnych mieszkaniach. W przypadku wątpliwości wizyty strażaków w naszym domu, należy skontaktować się komenda PSP lub zawiadomić policję.

– mówi młodszy brygadier Aneta Gołębiowska. Zawsze warto w podobnej wątpliwej sprawie zwrócić się telefonicznie do straży pożarnej.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 22 maja 2024