Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Oszustwo na zagraniczną paczkę. Kobieta straciła kilkanaście tysięcy złotych

Facebook Twitter

 Najpierw mieszkanka województwa śląskiego dostała informację, że czeka na nią przesyła. Następne otrzymała kilka wiadomości, z których wynikało, została ona zatrzymana do kontroli celnej. Osoba kontaktująca się z kobietą nakazała zapłatę kilku tysięcy złotych należności celno-podatkowych i ubezpieczenia.

Fot.pixabay.com

Powodem było zagrożenie bezpieczeństwa międzynarodowego. Wpłata pieniężna miała być gwarancją wydania przesyłki i odstąpienia od dalszej kontroli celnej. Po licznych wiadomości, które rzekomo pochodziły od organów celno-podatkowych, kobieta dokonała płatności na kilkanaście tysięcy złotych, a miała wpłacić jeszcze kolejną dużą kwotę.

Mówi nadkomisarz z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach:

Grażyna Kmiecik: Osoba, która się z nią kontaktowała, zażądała zapłaty kilku tysięcy złotych jako należności celnych podatkowych oraz obowiązkowego ubezpieczenia, powodem było zagrożenie bezpieczeństwa narodowego. Wpłata pieniędzy miała być gwarancją wydania przesyłki. Pod presją licznych wiadomości, które rzekomo miały pochodzić od KAS, kobieta dokonała płatności na kilkanaście tysięcy złotych, a miała wpłacić jeszcze kolejną dużą kwotę.

Przypomnijmy o podstawowych zasadach dotyczących odbioru tego typu paczek:

Grażyna Kmiecik: Należy pamiętać o tym, że w przypadku odprawy zagranicznych przesyłek, gdy pobieranie są należności celne lub podatkowe, organ celny zawsze wydaje decyzję wymiarową w formie pisemnej, nigdy nie żąda zapłaty informując o tym przed telefon lub mailowo. Wszelkie telefoniczne wezwania z nakazem zapłaty za paczkę zagraniczną grożą utratą pieniędzy. Jeżeli ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawi się jakiekolwiek podejrzenie, to należy koniecznie powiadomić policję.

O takim zdarzeniu należy powiadomić Policję

Szybkie zgłoszenie oszustwa zwiększa szanse na zatrzymanie sprawcy oraz odzyskanie wyłudzonych pieniędzy. Organy celne przy odprawie celnej przesyłek w obrocie pocztowym, gdy są pobierane należności przywozowe związane z importem, zawsze wydają decyzję w formie pisemnej. Nigdy nie jest to informacja telefoniczna lub e-mailowa. Każda przesyłka pocztowa ma indywidualny numer, który pozwala sprawdzić co się dzieje z paczką. Jeśli paczka jest zatrzymana do kontroli celnej wyświetla się stosowny komunikat. Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znasz. Wszelkie telefoniczne wezwania z nakazem zapłaty za paczkę zagraniczną grożą utratą pieniędzy. Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo koniecznie powiadom Policję (nr tel. 997 lub112).

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj