Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Otwarcie wieży widokowej w Tworkowie. Znasz historię tego miejsca?

Facebook Twitter

Od soboty (11.07.) będzie można wejść na wieżę widokową przy ruinach w Tworkowie. Miejsce będzie otwarte po modernizacji.

www.krzyzanowice.pl

Choć koniec projektu, w ramach którego odnowiono wieżę, przewidziany jest dopiero na jesień tego roku, miejsce teraz zostanie otwarte dla mieszkańców.

Wszyscy na to czekamy, szkoda lata, żeby ruiny stały zamknięte

– mówi Radiu 90 Grzegorz Utracki, wójt Krzyżanowic, który żartuje, że chęć zobaczenia efektu prac jest tak duża, ze zdarza się, że ludzie wspinają się po murach.

Historia ruin w Tworkowie

Ruiny zamku usytuowane są w północno- zachodniej części Tworkowa, na skarpie ponad korytarzem rzeki Psiny.

Otoczone są częściowo nawodnioną fosą. Jest to dawna siedziba Reiswitzów i Tworkowskich wzniesiona prawdopodobnie w II połowie XVI wieku na fundamentach zamku średniowiecznego. Pomimo częstej zmiany właścicieli sam zamek nie ulegał większym przeobrażeniom.

– czytamy na stronie Krzyżanowic. Trójskrzydłowa budowla została wzniesiona na planie zbliżonym do podkowy, przy czym część środkowa (północna) posiadała wybrzuszenie w kierunku południowym z dwoma skrzydłami po bokach obejmującymi dziedziniec. Układ pomieszczeń był nieregularny, przeważnie jednotraktowy.

W roku 1860, nowy właściciel- hrabia von Saurma-Jeltsch- postanowił przebudować zamek, mimo że w 1830 roku obiekt był gruntownie odnowiony.  Zadanie to zostało powierzone znanemu architektowi Carlowi Heydenreichowi. Podczas trwającej dwa lata przebudowy, poszerzono i podwyższono narożnik północno-zachodni, a przy skrzydle zachodnim od strony dziedzińca wzniesiono nową czworoboczną wieżę. W wieży zachowały się fragmenty poprzedniej budowli, w tym kamień z datą 1567.

Kres świetności zamku położył pożar, który wybuchł w nocy z 8 na 9 stycznia 1931 roku. Ogień strawił cały budynek łącznie z wieżą zegarową. Mimo, że w oficjalnych dokumentach stwierdzono, że przyczyna ognia była nieznana, istnieją przypuszczenia o celowym podpaleniu zamku w celu uzyskania odszkodowania. Nikt nie podjął wysiłku jego odbudowy, a niedługo później podczas trwających 3 tygodnie działań wojennych w marcu 1945 roku zamek został ponownie spalony.

Krzyżanowice opisują na swej stronie, że zamek miał też swoją Białą Damę, której ukazanie się zawsze zwiastowało jakieś nieszczęście. Po raz ostatni ukazała się ona w Wigilię 1930 roku, co rzeczywiście było zapowiedzią katastrofalnego pożaru z 1931 roku.

Razem z parkiem, stawem Trzeciok, letnim basenem czy ścieżką biegnącą starodawną groblą pomiędzy Bieńkowicami a Tworkowem, ruiny tworzą dziś unikatowy kompleks.

Zwiedzanie

W sobotę (11.07.)- w pierwszym dniu zwiedzania- wejść na wieżę widokową przy Ruinach Zamku w Tworkowie będzie można od 10.00 do 19.00. Tego dnia wyświetlany tam będzie także film nt. prowadzonych prac rewitalizacyjnych. Jak powiedział Radiu 90 wójt Krzyżanowic, na razie wstęp będzie wolny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 grudnia 2024