Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Otwórzcie granicę/Otevřete hranici

Facebook Twitter

Apel o otwarcie granic pojawił się na plakatach, jakie wiszą we wszystkich miejscowościach gminy Krzyżanowice oraz Krzanowice, a także w przygranicznych miejscowościach po czeskiej stronie m.in. Chuchelna, Bela, Pist, Vresina, Bolatice, Zavada, Hat czy Silherovice.

Od wczoraj wiemy, że po 15 czerwca możliwe będzie podróżowanie do Czech, jednak o tym na jakich zasadach będzie funkcjonował powrót do Polski nic nie wiemy.

– piszą organizatorzy akcji w sprawie otwarcia granic.

W miniony weekend na pograniczu polsko- czeskim odbyła się akcja plakatowa mająca na celu zwrócenie uwagi na otwarcie granicy polsko- czeskiej. Plakaty z hasłem „Otwórzcie granicę/otevřete hranici” zawisły we wszystkich miejscowościach gminy Krzyżanowice oraz Krzanowice, a także w przygranicznych miejscowościach po czeskiej stronie. Organizatorzy akcji zachęcają do wywieszenia plakatu w swojej okolicy czy firmie.

mat.prasowe

Ponadto zainicjowana została akcja społecznościowa pod hasztagiem #otworzciegranice; #otevretehranici, w której mieszkańcy fotografując się z plakatem podają powody, z jakich powinna być otwarta granica.

Brak swobody przekraczania granicy polsko-czeskiej na raciborszczyźnie to znaczna uciążliwość dla mieszkańców pogranicza. Z dnia na dzień szereg firm straciła możliwość oferowania swoich usług czeskim klientom na terenie Czech (o czym wspomina m. in. przedsiębiorca z Chałupek wykonujący meble ogrodowe), utraciła dochody z handlu tracąc czeskich klientów (centra ogrodnicze, właściciele straganów w Chałupkach, Zabełkowie, podkreślają utratę dochodów również właściciele sklepów spożywczych m. in. w Krzanowicach, lokale gastronomiczne itd).

– słyszymy od Anny Masny, jednej z organizatorek akcji.

Dla wielu rodzin zamknięta granica oznacza trwałą rozłąkę, gdyż zarówno Polacy nie mogą odwiedzać czeskich przyjaciół, członków rodzin, jak i Czesi nie mają możliwości wjazdu do Polski. To również cios w polską turystykę, jak i rekreację:

Po co nam były takie inwestycje jak chociażby wieża widokowa w Chałupkach, droga rowerowa Bolesław- Pist?

– pytają mieszkańcy pogranicza. Zamknięta granica to brak możliwości korzystania z zajęć sportowych, zawodów międzynarodowych, kółek zainteresowań, a przede wszystkim szkół.

Granica polsko- czeska pozostaje zamknięta z nielicznymi wyjątkami do 12 czerwca br.

Niestety rząd nie prezentuje żadnych konkretów co do terminu uwolnienia granic po 12 czerwca, dodatkowo ze strony naszych czeskich sąsiadów słyszymy, iż Polska nie posiada jeszcze planu otwarcia granicy, nie chce na ten temat podejmować negocjacji i rozmów.

1 czerwca czeski rząd uchwalił otwarcie granicy bez testów dla Polaków, również wybierających się do Czech turystycznie, co ma nastąpić 15 czerwca, tymczasem mimo iż do 12 czerwca zostało 10 dni polski rząd milczy o tym jak mają wyglądać granice, na jakich zasadach będzie je można przekraczać, czy po powrocie np. z Czech czeka nas kwarantanna. Mieszkańcy wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o przywrócenie swobody poruszania się w strefie Schengen i podjecie rozmów na ten temat:

Apel trafił do Kancelarii Premiera oraz do posłów naszego regionu.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 19 lipca 2024