Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ozdrowieńcy z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oddają osocze

Facebook Twitter

Osocze pobrane od jednego ozdrowieńca, można przetoczyć nawet trzem chorym. Taki zabieg wspomaga układ odpornościowy zakażonych, aktywizujące zainfekowany organizm do efektywniejszej walki z wirusem.

mat.prasowe

Na wizytę w centrum krwiodawstwa zdecydował się starszy chorąży Artur Hnat z 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

mat.prasowe

Nawet przez chwilę nie miałem wątpliwości co do oddania osocza. Jak w ogóle mógłbym się na tym zastanawiać skoro mogę w ten sposób pomóc osobom walczącym z koronawirusem. Co więcej, wcześniej nigdy nie oddawałem krwi a teraz po oddaniu osocza mogę powiedzieć, że zacznę regularnie oddawać także krew.

– dodał chorąży Hnat.

Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat śląscy terytorialsi oddali ponad tysiąc litrów krwi, teraz na pomoc ruszyli ozdrowieńcy – pierwsi oddali już w sumie ponad 2 litry osocza a następni już czekają w kolejce.

Osocze można oddawać między innymi w Katowicach i w Raciborzu, te Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w regionie uczestniczą w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 3 grudnia 2023