Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pacjenci cierpiący na zaburzenia rytmu serca, mają szansę na zabiegi w szpitalu w Rybniku

Facebook Twitter

Do tej pory pacjenci cierpiący na zaburzania rytmu serca, jeździli na zabiegi do odległych szpitali, czekając na nie nawet 9 miesięcy. Od czwartku (24.11) zabiegi ablacji wykonuje się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku. Zabieg polega na celowym uszkodzeniu tkanek serca.

W naszym szpitalu zostaje uruchomiona pracownia elektrostymulacji i leczenia zaburzeń elektrycznych rytmu serca

– mówi dyrektor do spraw medycznych szpitala Janusz Kowalski.

Janusz Kowalski: Będą te zabiegi wykonywane w sesjach dwudniowych, na razie raz w tygodoniu lub dwa razy w miesiącu, w zależności od potrzeb. Na razie pracownia się uruchamia, tak by przynajmniej raz w tygodniu takie zabiegi wykonywać. Będziemy jedną z nielicznych pracowni na terenie województwa śląskiego, mam nadzieję, że wiodącą w przyszłości.

Janusz Kowalski, dyrektor do spraw medycznych szpitala w Rybniku

Pierwszym pacjentem w pracowni elektrostymulacji i leczenia zaburzeń elektrycznych serca jest pracownik jednej z kopalń w regionie

– zdradza kardiolog Mateusz Witek.

Mateusz Witek: Mamy przejemnośc pomóc pacjentowi na miejscu, mieszkańcowi Rybnika, który jest pracownikiem kopalni. Pierwszy zabieg, który będzimy wykonywać, to ablacja migotania przedsionków. Pan nie dostał przez to kwalifikacji do pracy w kopalni. Jedynym sposobem leczenia tej choroby, która pozwoli mu uzyskać kwalifikację do dalszej pracy, to właśnie ablacja. Pan długo na nią czekał, ale by cierpliwy i dziś zaprosiliśmy go na zabieg.

Kardiolog Mateusz Witek

Kierownikiem został ordynator oddziału kardiologicznego Maciej Osuch.

Maciej Osuch: Osiagnęliśmy w tej kardiologii rybnickiej coś wielkiego, coś nowego. Rozwijamy się i cieszę się, że możemy się pochwalić kolejnymi krokami, które są krokami milowymi dla kardiologii rybnickiej. Mam nadzieję, że na zabiegach skorzystają mieszkańcy Rybnika i regionu. Będzie dla nich dostępne to, co było w dużych klinikach i na co trzeba było czekać miesiącami. Migotanie przedsionków zwiększa chorobowość, zwiększa śmiertelność, zwiększa ryzyko udaru mózgu, daltego eliminując tę arytmię, w dużym stopniu potrafimy zredukować ilośc przypadków śmiertelnych.

Szacuje się, że migotanie przedsionków, dotyka od 2 do 4 % populacji.

Maciej Osuch, ordynator oddziału kardiologicznego w szpitalu w Rybniku

Rybnicki szpital planuje w czasie jednej dwudniowej sesji przeprowadzić do 10 zabiegów ablacji. Wykorzystywany będzie do tego sprzęt zdobyty w ramach Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 29 marca 2024