Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pacjenci ze Śląska są już relokowani do innych województw. Przybędzie miejsc w szpitalach tymczasowych

Facebook Twitter

Pacjenci ze Śląska są już relokowani do innych województw drogą lotniczą. W tym zakresie pomoc w transporcie zaoferowało także wojsko, zdecydowano o tym podczas środowego (31.03.) sztabu kryzysowego.

fot.FB/Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski

Ma przybywać dalej miejsc w szpitalach tymczasowych w regionie, również w tygodniu poświątecznym, gdy spodziewany jest wzrost liczby hospitalizowanych osób.

Jarosław Wieczorek: Dysponujemy odpowiednią liczbą respiratorów, kolejne miejsca respiratorwowe zostały uruchomione w województwie. Sukcesywnie każdego dnia jest uruchamianych od kilku do kilkunastu nowych respiratorów do systemu, tak aby tego bezpieczeństwa nie zabrakło, natomiast trzeba uczciwie powiedzieć, że ta granica jest blisko i spotkaliśmy się z panem ministrem żeby ewentualnie przygotować taki wariant, żeby nie było tej możliwości, że jakiegokolwiek zabezpieczenia mogłoby zabraknąć dla obywatela.

Sprzętu nie brakuje, deklarował śląski wojewoda. W urzędzie wojewódzkim spotkał się minister zdrowia z wojewodą oraz przedstawicielami kierownictwa szpitali i pogotowia. Do dyspozycji są wszystkie załogi Lotniczego Pogotowa Ratunkowego. Łóżek potrzebnych jest więcej niż jesienią…

Adam Niedzielski: To jest nieco więcej niż mieliśmy przy drugiej fali na jesień, plany na najbliższy tydzień są takie, że mniej więcej 3-4 tysiące łóżek jeszcze w tym tygodniu powiększy tą skalę dostępności, a w tygodniu poświątecznym kolejne 4 tysiące, to jest mniej więcej współgrające z przyrostem obłożenia łóżek w ostatnim tygodniu, spodziewamy się teraz stabilizacji, później pojawi się ten szczyt.

Powiedział wizytujący na Śląsku minister zdrowia.

fot.FB/Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski

Jak sytuacja wygląda w naszym województwie? Ocenia się ją jako krytyczną pod względem zachorowań w tej fali. Dlatego pytaliśmy ile miejsc będzie do dyspozycji w szpitalach?

Jarosław Wieczorek: Docelowo miejsc na wszystkich poziomach w województwie jesteśmy w stanie na czas poświąteczny przygotować ponad 5000. Musimy mieć świadomość, że odzwierciedlenie wyniku dzisiejszego czy wyników poprzednich będzie miało swoje miejsce od 4-10 dni po wystąpieniu takiego wyniku. Nie mamy 100% pewności czy dynamika hospitalizacji będzie na poziomie 150 na dobę, czy będzie dynamika hospitalizacji o 200 czy 250. Każdego dnia tworzymy około 150 miejsc nowych na drugim poziomie plus miejsca respiratorowe, daje nam to pewną przestrzeń i pewien bufor.

Sytuację dla pacjentów w regionie oceniał wojewoda śląski.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj