Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Pacjentów rybnickiego szpitala psychiatrycznego rehabilitują studenci AWF-u w Katowicach. Teraz w lecznicy powstała katedra kliniki

Facebook Twitter

"Chcemy leczyć pacjenta całościowo. Ruch ma uzupełniać proces leczenia" - mówią zgodnie dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku i rektor Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

fot. psychiatria.com

Od roku w lecznicy na Gliwickiej można spotkać studentów fizjoterapii AWF-u, prowadzących zajęcia z pacjentami. Teraz strony podpisały porozumienie, na mocy którego w rybnickim szpitalu powstanie katedra kliniki. Mówi Grzegorz Juras rektor AWF w Katowicach:

Grzegorz Juras: Każde postępowanie lecznicze, jeśli będzie wspomagane dobrą rehabilitacją, dobrą fizjoterapią, dobrą dawką ukierunkowanego, mądrze dobranego ruchu, to tutaj te korzyści przychodzą same. Oczywiście jeśli do tego włączymy odpowiednią dietę, to takie holistyczne podejście do procesu leczniczego, to jest coś, co my chcemy promować, co chcemy razem z dyrekcją szpitala wprowadzać mając na uwadze dobro pacjentów.

Wielkie nadzieje, ze współpracą z katowickim AWF-em wiąże Joachim Foltys dyrektor Szpitala Psychiatrycznego w Rybniku:

Joachim Foltys: Studenci z Akademii Wychowania Fizycznego już u nas są od roku. Zajęcia są prowadzone, więc to jest następny krok, że powołujemy katedrę klinikę. Już zrobiliśmy następny krok, mianowicie wspólne badania, które chcemy robić, związane z wirtualną przestrzenią w kontekście fizjoterapii, ruchu itd. Ruch jako uzupełnienie dla procesu leczenia to jest absolutnie ten kierunek. Nawet niektóre lekarstwa, które pacjenci zażywają, one powodują zwiększenie masy ciała. To tutaj w zależności od rodzaju zaburzenia, kondycji pacjenta, mając specjalistów z Akademii Wychowania Fizycznego, podpowiedzą nam wiele ciekawych rzeczy.

Jak w praktyce wygląda zajęcia studentów z pacjentami ? Jak mówi dziekan wydziału fizjoterapii Anna Polak:

Anna Polak: Nasz student ma możliwość zapoznania się z taką prawdziwą psychiatrią, od łagodnych przypadków np. chorób nerwowych, zaburzeń nerwowych po przypadki nawet psychiatrii sądowej. Zawsze student jest pod opieką nauczyciela, czasami jest to nauczyciel plus dodatkowo pracownik szpitala, który współpracuje z nami. Grupy są małe, to jest 6 osób.

W najnowszym rankingu „Perspektyw” fizjoterapia katowickiego AWF-u uznana została za najlepszą w Polsce.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 maja 2024